Otrava železem
K léčení anémií a nedostatku železa se používá celá řada farmaceutických přípravků, které bývají příčinou náhodných, a zejména dětských otrav.

Jakým způsobem příliš mnoho železa škodí?
Železo leptá sliznice, způsobuje jejich nekrózu (odumření) až perforaci (proděravění). Jeho vstřebávání ve střevě, přenos a uchovávání jsou velmi přísně řízeny, a pokud se tento prvek vyskytne mimo uvedené mechanismy (např. právě při předávkování), reaguje s reaktivními formami kyslíku a umožňuje oxidační poškození tuků, bílkovin a nukleových kyselin v těle. Smrtelná dávka pro dítě je 600 mg. Pro dospělého je příjem železa 40 mg/ kg toxikologicky závažný, příjem 60 mg/kg je smrtelný.
#IMG#Jaké jsou příznaky akutní otravy?
Příznaky jsou následující: nevolnost, zvracení (i zvracení krve), bolesti břicha, průjem (někdy krvavý). Velké ztráty tekutin jsou příčinou šoku, selhání ledvin a smrti. Pokud nemocný přežije tuto fázi otravy, může po 12 hodinách upadnout do bezvědomí, křečí a jaterního selhání. Přežije-li i tuto druhou fázi, otrava může zanechat trvalé následky (poškození střeva).
Jaká je léčba akutní otravy?
Je nutné vypláchnout žaludek a nasogastrální sondou (tj. sonda vedoucí nosem až do žaludku) aplikovat chelační činidlo (5–10 g do 50–100 ml vody). Lék lze ještě podat v infuzi k vyvázání vstřebaného železa. V moči se objeví růžově červený komplex deferoxaminu se železem. Léčbu je třeba opakovat do té doby, než se barva moči vrátí k normě.