Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Pneumokoková infekce: skryté ohrožení pro starší a chronicky nemocné

redakce uLékaře

Když se hovoří o pneumokokové infekci, možná máte pocit, že se vás to netýká. Opak ale může být pravdou. Víte, jaká jsou rizika a jak se účinně chránit?

Na začátku je třeba si uvědomit, že pneumokok není něco jako ptačí chřipka: tedy to, o čem všichni mluví, a přitom to prakticky nikdo neviděl (možná kromě několika jedinců kdesi hodně daleko). Pneumokoky jsou tady stále. Jsou totiž zcela běžnou součástí bakteriálního osídlení nosohltanu.

Se svým hostitelem mohou žít velmi dlouhou dobu v míru a zařídit si u něj jakýsi „hlavní stan“, ze kterého se šíří do okolí. Kromě malých dětí jsou ohroženi především senioři a chronicky nemocní. A nemusí jít o těžkou nemoc. Stačí obyčejné astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Astma možná znáte jako častou příčinu dušnosti nebo kašle u dětí i dospělých. Je to v podstatě projev alergie. Průdušky a průdušinky se stáhnou a nastane záchvat dušnosti, při kterém je možno se nadechnout, ale nikoli vydechnout.

CHOPN může mít dvě podoby:

  1. Emfyzém (rozedma) plic – při té se plicní sklípky slučují ve velké „bubliny“ a utlačují drobné průdušinky.
  2. Chronická bronchitida – tady je příčinou dušnosti zánětlivá dráždivost a stažení průdušek.

CHOPN není „jen“ zadýchání

Možná se vám zdá, že se celkem nic neděje, prostě se nemocný občas trochu zakucká nebo zadýchá. Ale není to tak jednoduché. Tyto nemoci mají hluboké následky pro celý organismus. Nastávají změny v krevním oběhu, systémový zánět a mnoho dalších problémů. Zhoršena je i obranyschopnost organismu, a to poměrně výrazně.

Risk není zisk

Riskovat může být někdy vzrušující, ale při hazardu s vlastním zdravím to určitě neplatí.

  • Osoby s CHOPN mají 4–15× vyšší riziko pneumokokového zápalu plic.
  • U astmatiků je riziko zvýšené zhruba 5–6×.

Při pneumokokovém zápalu plic dochází velmi často ke zhoršení základního onemocnění a rozvoji komplikací. Problémem je i stoupající odolnost pneumokoků vůči antibiotikům, což značně ztěžuje léčbu.

Řešení existuje

Způsob, jak se chránit před onemocněními vyvolanými pneumokoky, existuje. Navíc je bezpečný, spolehlivý a jednoduchý: očkování – u dospělých navíc v jedné jediné dávce. Klinický výzkum ukázal, že u rizikových skupin dokáže redukovat počet zápalů plic o desítky procent. 

(pez)

Zdroj: Informační letáčky Prevenar
http://www.alergieimunita.cz/2011/05/15/chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-chopn/

 

 

Doporučujeme