I chronicky nemocní lidé se mohou nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě
Jakékoli očkování znamená určitou zátěž pro imunitní systém, a proto by se mělo provádět pouze tehdy, pokud je člověk zcela zdráv. Jinak je tomu však v případě lidí dlouhodobě nemocných.
#IMG#
Dlouhodobě oslabený organismus je potřeba chránit
Je známo, že klíšťová encefalitida představuje největší nebezpečí pro lidi vyššího věku, u kterých mívá nejtěžší průběh. Také chronických onemocnění postupně přibývá spolu s věkem a rozhodně se nedá říci, že by pro očkování představovala nějakou překážku – právě naopak. Lidé trpící chronickými nemocemi cév, srdce, dýchacích cest, ledvin anebo například cukrovkou mají v případě nákazy klíšťovkou vyšší riziko vážných a život ohrožujících komplikací. Proto by právě tito lidé bez ohledu na věk měli využít možnosti chránit se proti klíšťovce očkováním.
Porušená imunita potřebuje podporu
Přestože očkování představuje pro lidský imunitní systém „práci navíc“, neznamená to, že lidé s poruchami imunity se ho musí automaticky obávat. Vakcíny používané k očkování proti klíšťové encefalitidě jsou tvořeny inaktivovaným virem, a proto jsou velmi bezpečné. Problémem však může být fakt, že vážně oslabený imunitní systém nemusí být schopen vytvořit dostatečné množství protilátek ani po podaném očkování a spolehlivost očkování pak nemusí být stoprocentní.
Kdy je vhodné očkování odložit?
Chronické onemocnění je většinou důvodem k očkování, a nikoli proti němu. Na druhou stranu se očkování nesmí provádět, pokud je u pacienta známa alergie na některou z látek obsažených ve vakcíně. V případě akutního onemocnění, jako je například nachlazení, je také potřeba očkování odložit. Očkování se běžně neprovádí ani u těhotných nebo kojících žen.
(vek)