Rakovina „nadržuje“ mužům
Až dosud jsme si mysleli, že příroda je ke kuřákům relativně spravedlivá. Kdo hodně kouří, propracuje se s vysokou pravděpodobností k rakovině a jiným onemocněním.
Ženy jsou zranitelnější
Jakkoli se nám to nemusí líbit, ženy jsou v některých ohledech skutečně křehčí a zranitelnější než muži. Alespoň co se účinků tabákového dýmu týče. Švédští vědci vyšetřili přes 40 tisíc párů dvojčat-kuřáků starších čtyřiceti let. Speciálně je zajímali ti kuřáci, kteří si ve svém věku již stihli vypěstovat chronickou bronchitidu (zánět průdušek) nebo emfyzém (rozedmu plic). Z výsledků studie mimo jiné vyplynulo, že ženy-kuřačky mají ke vzniku plicního onemocnění větší vrozené predispozice než muži.
#IMG#O náchylnosti k onemocnění rozhodují geny
Protože ne každý silný kuřák se dopracuje během svého života k vážnému plicnímu onemocnění, a naopak někteří vyznavači jedovatého dýmu se dožívají poměrně požehnaného věku, je zřejmé, že kromě škodlivého faktoru kouření se na rozvoji plicních chorob musí podílet i vrozené genetické rozdíly.
Chronická bronchitida a plicní emfyzém jsou hlavním příznakem onemocnění, které lékaři nazývají „chronická obstrukční plicní nemoc“. Jedná se o závažné onemocnění, které postupně a nevratně poškozuje plicní tkáň. V současné době patří tato choroba mezi pět nejčastějších příčin úmrtí na celém světě a zároveň se podílí na vzniku dalších onemocnění, například srdečního selhání.
Samozřejmě stále platí, že hlavním rizikovým faktorem pro vznik chronické obstrukční plicní nemoci je kouření. Přesto podle nových poznatků švédských vědců rozhodují o vzniku těchto onemocnění ze 40 % naše geny. Zhruba 14 % těchto genů má nějakou spojitost s kouřením.
(vek)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/141163.php