Růstový hormon pomáhá i dospělým – nikoli však s růstem
Myslíte si, že terapie růstovým hormonem se týká jen dětského věku? I po dosažení normální dospělé výšky totiž naše tělo růstový hormon potřebuje.
Růstový hormon je kromě růstu důležitý také:
- k udržení přiměřeného metabolismu kostí nebo krevních tuků,
- k získání dostatečného množství svalové tkáně,
- ke správné funkci kardiovaskulárního systému.
Když chybí hormony
Může se stát, že tělo některých dospělých nevyrábí růstový hormon v dostatečném množství. Tito lidé se pak potýkají s tzv. syndromem deficitu růstového hormonu v dospělosti (adult growth hormone deficiency – aGHD). Tento syndrom může mít mnoho příčin. Jde především o následek úrazu mozku, poranění hypofýzy či hypotalamu při mozkové operaci nebo po léčbě ozařováním. U některých pacientů, kteří se s nedostatkem růstového hormonu potýkali už v dětství, je pak aGHD vlastně pokračováním tohoto stavu v dospělosti.
Mezi možné příznaky nedostatku růstového hormonu v dospělosti se řadí především:
- slabé kosti,
- omezená svalová síla,
- přibírání na váze,v
- velký obvod pasu,
- změny v hladinách krevních tuků – snížení HDL a zvýšení LDL cholesterolu,
- psychologické aspekty jako deprese nebo pocit sociální izolace.
Léčba pomůže i od nadbytečného tuku
Pacientům, jejichž tělo není schopno vyrobit dostatek růstového hormonu, pomáhá léčba růstovým hormonem. Léčbu podstupují pacienti, u kterých byla diagnóza bezpečně potvrzena lékařem za pomoci stimulačního testu. Studie, které zkoumaly podávání umělého růstového hormonu v dospělosti, ukázaly, že správně dodržovaná terapie vede ke snížení celkového tělesného tuku, normalizaci tuků krevních a následnému poklesu rizika kardiovaskulárních onemocnění, zmenšení obvodu pasu a zvýšení svalové a kostní hmoty.
Je nutné dobře porozumět účinkům hormonu
Nedostatek růstového hormonu může být poměrně významnou příčinou potíží dětských i dospělých pacientů. U dětí je substituční terapie růstovým hormonem už dlouho známá a dobře prostudovaná věc. S léčbou dospělých to tak snadné není. V této oblasti bude zapotřebí ještě dalších studií, které pomohou odhalit všechny účinky růstového hormonu na dospělý lidský organismus a určit tak nejvhodnější terapeutickou dávku.
(sva)
Zdroj:
Steven Grinspoon, M. D. Advances in Recombinant Human Growth Hormone Replacement Therapy in Adults, pituitary.mgh.harvard.edu