Růstový hormon zlepší výšku i metabolismus
Při předepsání léčby si často klademe otázku, co všechno vlastně léčbou získáme. Stran růstového hormonu nejspíš každého napadne, že se zlepší růst dítěte a dítě doroste do větší výšky, než kdyby růstový hormon neužívalo. Tento účinek však zdaleka není jediným.
Kromě vlivu na růst kostí ovlivňuje růstový hormon i stavbu kostní tkáně. Konkrétně zvyšuje její hustotu. Kosti jsou pak pevnější a odolnější vůči nárazům a lomu. Neznamená to, že by se tento hormon používal jako lék proti osteoporóze, ale u pacientů s trvalým nedostatkem růstového hormonu, kteří pokračují v jeho užívání i v dospělosti, patří tento vliv na kostní tkáň k žádaným.
Více růstového hormonu, více svalů
Vlivem růstového hormonu roste množství svalové hmoty. To má vliv jak na stavbu těla, tak na celkovou výkonnost a fyzickou kondici. Navíc růstový hormon snižuje množství cholesterolu v krvi a množství tělesného tuku, což se odráží zejména ve zlepšené činnosti, výdrži a funkčnosti srdce a cév. Opět se růstový hormon nepoužívá primárně jako léčba vysokého cholesterolu nebo obezity, ale pokud má pacient vysoký cholesterol spolu s úbytkem svalové hmoty a přibýváním tuku a zjistí se nedostatek růstového hormonu, jeho podávání obvykle pomůže stav zlepšit.
Hormon srovná i metabolismus
Růstový hormon ovlivňuje i látkovou přeměnu celkově – lidé s jeho nedostatkem si stěžují na únavu, ubývání energie, potíže se soustředěním se a zvládáním zadaných úkolů. Tyto obtíže samozřejmě nemusí být zrovna příznakem nedostatku tohoto hormonu, ale pokud se prokáže, že růstový hormon chybí, léčba může pacienta probudit z letargie.
Léčba dětí s nedostatkem růstového hormonu tedy nejen zlepšuje jejich celkový vzrůst, ale upravuje i celkovou stavbu těla a metabolismus tuků, čímž do jisté míry předchází onemocněním srdce a cév a zlepšuje kvalitu života. To samé platí, pokračuje-li se v léčbě i v dospělosti, pokud je to potřeba.
(zak)
Zdroj: Léčba RH v dětském věku