#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Velká studie nepotvrdila zásadní prospěch pro ženy z užívání vápníku

Medicína 28.5.2007

V rozsáhlé studii, která trvala po dobu 7 let u žen starších 50 let, se nepotvrdil zásadní prospěch z užívání vápníku a vitaminu D v prevenci lámavosti kostí. Tato zpráva byla uveřejněna v časopisu New England Journal of Medicine. Neprokázal se ani pozitivní efekt těchto suplementů v prevenci rakoviny tlustého střeva.

Do studie bylo zahrnuto celkem 36 282 zdravých žen ve věku 50 až 79 let. Byla součástí tzv. Women's Health Initiative, rozsáhlého národního projektu, který ověřoval účinnost některých doporučení. V rámci tohoto projektu již bylo mimo jiné zjištěno, že nízkotučná dieta neochrání před rakovinou prsu nebo tlustého střeva.

Účastnice této studie byly randomizovány do skupiny se suplementací 1000 mg vápníku a 400 IU vitamínu D denně, nebo do skupiny s placebem. Sledovány byly po dobu 7 let. Hodnotil se vliv diety na kostní denzitu, lámavost kostí a rakovinu tlustého střeva.

Výsledky této studie ukázaly, že z celkového počtu žen ve studii ( 36 282) byl pozorován po dietě se suplementací vápníku a vitamínu D pouze u 1 % žen nárůst kostní denzity. Ve sledované skupině žen nebyl prokázán žádný vliv suplementace na výskyt rakoviny tlustého střeva. Byl zjištěn pozitivní vliv vápníku a vitaminu D na výskyt zlomenin krčku kosti stehenní snížením jejich výskytu o 29 % u žen mladších 60 let a o 21 % u žen starších 60 let.

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#