Angína ??
Dobrý den, dnes jsem byla u lékaře s podezřením na chřipku. Už čtvrtý den mám silnou bolest v krku - na levé straně. Špatně se mi polyká, ale nejspíše to jsou uzliny, protože jsem po tonzilektomii. Bolest mi občas zasahuje do ucha, ale zánět tam podle doktora není. Vyjmenovala jsem mu symptomy - vysoká horečka, ucpaný nos, lehký kašel, zimnice a jeden a půl dne jsem měla průjem. Doktor ale usoudil, ze mám zánět močových cest, i přesto, ze nemám žádné symptomy. Rozhodnutí tak učinil podle výsledku moči (prý mám slabou infekci). Napsal mi antibiotika ciprofloxacin, které mají spoustu vážných vedlejších účinku.
Chtěla bych se zeptat, zda to opravdu muže být zánět močových cest a nebo je to nesmysl? Z tohoto druhu antibiotik nadšena nejsem (jedním z důvodu je, ze se mi průjem vrátil) a bojím se, aby mi spíše neuskodily. ATB jsem neměla několik let. Jsem v USA a změna lékaře je pro mě momentálně dost finančně náročná, tak si nemohu dovolit jít k někomu jinému. Mockrát děkuji za odpověď!

MUDr. David Folprecht
Specializace: Praktické lékařství pro dospělézdravím vás, dotaz je bohužel již 14 dní starý, tak asi už je pozdě, každopádně angina po tonzilektomii může vypadat úplně jinak než normálně a infekce se může šířit jakoby v podkoží na krku a nález v hrdle tím pádem může být celkem nijaký, což právě může vést k přehlédnutí zánětu... sám bych situaci řešil asi penicilinem posíleným klavulanátem, což je tedy Augmentin, případně cefalosporinem, což je třeba Zinnat, obě antibiotika také vetšinou dobře působí i na močové záněty, takže by to řešilo obojí, ciprofloxacin samozřejmě účinkuje také na oba možné záněty, takže léčit jím chybou jistě není, ale jak píšete, mohou tam být asi možná častější a vážnější nežádoucí účinky než u jiných atb., ale sám jsem se s nimi zatím dosud nesetkal naštěstí, takže tuto léčbu považuji za bezpečnou, jinak samozřejmě ideální by bylo vyšetřit CRP krom té moče, budu rád když mi napíšete jak to dopadlo a jak vám léčba zabrala na folprecht@volny.cz, díky, pěkný den.