Asi 14 dní před tím jsem trpěl nespavostí.
Dobrý den,
cca před 14 dny jsem se vrátil z dovolené v Americe. Asi 14 dní před tím jsem trpěl nespavostí. Zřejmě cestovní horečka. Bohužel se mi nestalo poprvé, že jsem takovým stavem trpěl. Před odjezdem na dlouhou cestu se mi to stalo několikrát. Nespavost se u mě projevovala různě, někdy mám problém s usnutím (usnul jsem třeba až po 2 či 3 hodinách), někdy se v noci opakovaně probouzím a mám problém s dalším usnutím, někdy je to kombinace obojího. Před dovolenou jsem si občas pomohl hypnotikem (1/2 tablety stilnoxu), ne každý den. Za celých 14 dní jsem takto užil asi 4 tablety. V exotické destinaci se mi tento stav vždy srovná a po návratu již nespavostí netrpím. Tentokrát to bylo jiné. První noc po návratu jsem bez problému usnul. Další noc už jsem opět trpěl nespavostí. To se opakovalo další 3 noci (2x z toho jsem si pomohl hypnotikem). O víkendu jsem byl mimo domov a podařilo se mi opět spát normálně bez jakékoliv pomoci. Stejně tak i tři poslední dny doma. Avšak poslední noc jsem opět nebyl schopen dlouhou dobu usnout. Po návratu z dovolené mám obecně pocit, že spánek není kvalitní a před spaním nemám pocit dostatečné únavy, i když se snažím chodit spát pravidelně. Myslím ale, že to může být způsobeno i částečně strachem, že nebudu moci usnout. Vím, že můj problém není nikterak závažný a je možné, že se časem vše samo srovná. V každodenním životě mě to zatím nijak zásadně neomezuje. Občas se cítím trochu unavený. Spíš mě někdy přes den dost trápí myšlenky na další nespavost. Dříve, kromě výše uvedených stavů před cestováním, jsem nikdy nespavostí netrpěl. Naopak jsem ještě nedávno usínal do několika minut bez nejmenších obtíží.
Děkuji za jakoukoliv radu.
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství Pracoviště: Klinika pracovního lékařství a cestovní medicíny FNKV
Dobrý den, vzhledem k tomu, že nespavostí trpíte přechodně, při změnách prostředí, v souvislosti s cestováním, vlivem jet-leg a obvykle se tento problém spontánně upraví, doporučila by jsem v první řadě dodržování základních pravidel spánkové hygieny.
Od pozdního odpoledne (4–6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek.
Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3–4 hodiny před ulehnutím.
Lehká procházka po večeři může zlepšit Váš spánek. Naopak cvičení 3–4 hodiny před ulehnutím již může Váš spánek narušit.
Po večeři již neřešte důležitá témata, která Vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek.
Nepijte večer alkohol, abyste lépe usnuli – alkohol kvalitu spánku zhoršuje.
Nekuřte, zvláště ne před usnutím a v době nočního probuzení. Nikotin také organismus povzbuzuje.
Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte).
V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18–20º C).
Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu ± 15 minut.
Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.
U déle trvající poruchy spánku je nutno vždy navštívit lékaře. Je nezbytné totiž vyloučit jiná onemocnění, jež vedou k nespavosti. V případě vyloučení jiné choroby je důvodné podezření na primární nespavost a zde pak vhodně volená léčba vede k úpravě spánkového režimu. Používání hypnotik typu Stylnoxu i přechodně a v menší dávce je zcela nevhodné, jedná se o lék návykový, který neupraví spánkový režim, spíše je příčinou únavy a nevýkonnosti během dne. Dnes v léčbě nespavosti vede Trittico, Mirtazapin či antidepresíva typu SSRI podle dominující příčiny nespavosti. S pozdravem, Dr. Horáková