Bolest břicha
Dobrý den,
opět po nějaké době mám tupé, kolikové bolesti v oblasti trojúhelníku co mi vystřelují až do zad( nejvíce ze začátku). Ta bolest je tak nesnesitelná, že z toho bláznim. Každá poloha je nepříjemná. Trápí mě to už 7 let. U lékaře jsem byl a nic bohužel nenašli, dali mi akorát prášky na šťávy v žaludku a výbornou radu ať se nestresuji. Přestal jsem kouřit, pít alkohol a snažím se pravidelně jist a spát aspoň 8 hodin. Už mě to teda nebolí tak často jako dřív, ale stejně mě to pořád omezuje protože jen čekám kdy to opět přijde ( cca jednou až dvakrát do roka). Teď mě to chytli hned dvakrát za sebou. Byl bych moc vděčnej kdyby mi někdo doporučil co použít aspoň na tu bolest. Jinak žiju teď v Anglii nějaký čas a tady něco řešit s doktorem nebo v nemocnici je o zdraví. Proto se teď ptám tady při nejhorší se vrátím do Čech jen kvůli tomu. Mám hodně negativní myšlenky když mě to chytne. Kofejn, koření, ostrá jídla, pečivo nekonzumuji.

MUDr. Kristýna Jiříčková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Medica s.r.o. Kladno KročehlavyHezký den Kryštofe, díky za dotaz. Oblastí trojúhelníku myslíte břicho nad pupkem, v tom místě, kde se nalézá žaludek? Byla Vám provedena i gastroskopie? V ideálním případě by bylo vhodné provést čerstvé sono břicha a gastroskopii, bylo by třeba zjistit příčinu, zda se jedná o podrážděný žaludek, či žlučník, problém může být i komplexnější, tedy např porucha cévního zásobení střeva. Ty prášky na štávy v žaludku Vám tehdy pomohly? Takto bez vyšetření na břišní bolest by byl vhodný Algifen v kapkách, na křeče Meteospasmyl a opět lék proti kyselosti žaludku, ovšem raději bych, kdyby léčba mohla být cílená a předcházela ji ta vyšetření. S pozdravem, KJ
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.cz
Dobrý den, bohužel takto na dálku bez vyšetření lze jen těžko říct, že je vše bez nálezu, stejné jako v předchozích případech a s klidným svědomím doporučit nějkou účinnou léčbu. Chápu, že se Vám nechce jít v Anglii k lékaři, bývá to svízel. Pokud by se Vaše obtíže nelepšily a měl jste negativní myšlenky, raději jděte na místní pohotovost, nebo si zajeďte do Čech. Můžete si kontrolu objednat dopoředu a mít vše předzařízené na konkrétní datum. To by bylo možné i přes naši poradnu.
Bylo by třeba udělat alespoň základní vyšetření krve na zánět, ukazatele funkce orgánů (játra, slinivka, ledviny), krevní obraz, také stolici na Helicobactera pylori, ultrazvuk břicha a kontrolní gastroskopii. Měl by Vás vidět lékař, prohlédnout Vás a udělat závěr a navrhnout doporučení. Nejlépe se proto objednat rovnou na gastroenterologii. Nevím, zda to již bylo vyšetřené, ale doporučovala bych při vyloučit celiakii a nesnášenlivost laktózy.
Prozatím doporučuji, abyste užíval léky na snížení kyselosti - blokátory protonové pumpy (například Omeprazol 20 mg 2x denně na lačno 30 minut před jídlem). Na bolesti břicha může pomoci Algifen (metamizolum), proti nadmutí Espumíssan či lék s obsahem simeticonu. Pomoci mohou probiotika. Léky na bolest bohužel mohou zastřít nějaký vážnější problém, proto před užíváním doporučuji raději lékařskou kontrolu alespoň k vyloučení náhlé břišní příhody, zejména pokud by bolest byla krutá a neustupovala.
Výhledově by bylo dobré (pokud gastroenterologické vyšetření bude bez nálezu) nechat se vyšetřit také na neurologii, zda potíže nemohou být svalově kosterního původu.
Zatím dodržujte dietní a režimová opatření - nadále nepijte alkohol, kávu, bublinkové nápoje. Nejezte příliš kořeněná ani pálivá jídla, vyhněte se tučnému, mastnému, smaženému. Vynechejte pochutiny (brambůrky, křupky a pod.), fast food. Můžete zkusit vynechat sladké mléčné výrobky a jíst jen jogurty, tvrdé sýry a máslo.
Pokud kouříte, omezte to, nebo ještě lépe přestaňte. Jezte malé porce častěji. Nepracujte v předklonu a nezvedejte těžká břemena. Na noc si hodně podkládejte záda, nebo si ještě lépe podložte celé čelo postele, a nejezte dvě hodiny před ulehnutím.
Důvody k vyhledání okamžité lékařské kontroly jsou následující - horečky, velké bolesti, koliky, opakované zvracení, zástava odchodu plynů či stolice, poruchy vědomí či stav na omdlení, dušnost či bolest na hrudi.
Přeji Vám brzké zlepšení potíží.
S pozdravem MUDr. Soňa Boušková