Bolest břicha a nohou
Dobrý den, téměř před rokem mě začaly bolet dolní končetiny, pro podezření na zánět mě lékařka poslala na UZ a dopller žil. Výsledek byl v pořádku. Zároveň mě intenzivně bolela oblast břicha pod levými žebry, i v noci mě bolest budila ze spaní. Praktická lékařka vzhledem k výsledku vyšetření žil vyhodnotila, že se může jednat o problém se zády. Na další vyšetření mě neposlala. Intenzivní bolest pod žebry ustala, ale po nějaké době jsem ve stejné oblasti pociťovala občasný tlak i bolest. A také bolest zad v kříži, a to zejména v noci. Před nedávnem se k těmto pocitům přidal pocit plnosti žaludku, nesnášenlivost zrnkové kávy a např. papriky. Cca 1 týden mě pálil celý jícen až po dutinu ústní, včetně jazyka. Nyní čekám na výsledky vyšetření krve a ráda bych věděla, jaké další případné vyšetření mám vyžadovat. Pohmatem břicha také nic nezjištěno. Čím mohou být potíže způsobeny? Je mi 46 let, co se týká stravování, neholduji tučnými jídly a snažím se o zdravý životní styl. Děkuji za odpověď. Doplnění informací:
lekarka mi predepsala Omeprazol, uzivani 1 tbl. rano a 1 vecer. Krevni testy byly v poradku, v moci nalez bakterie a nepatrne krve (nebyla provadena bakteriologie, tak netusim, jak diagnostikovano). Bolest nohou se jiz za posledni rok neobjevila, ale tehdy byly priznaky podobne nejakemu zanetu. Prave premyslim, zda i tehdy spolecna bolest nohou a intenzivni bolest na leve strane v oblasti pod zebry mohly spolu souviset. Prave od teto doby me na te leve strane poboliva, nedavno i prave v oblasti krize. Mam radeji trvat na provedeni UTZ a gastroskopii? Nebo lze navstivit specializovane pracoviste bez zadanky od PL? Nerada bych neco promeskala.

Dobrý den paní Hano, děkujeme za dotaz, začnu odzadu. Co se týče pálení jícnu, dutiny ústní, velmi pravděpodobně je za příčinou tzv. Gastroesofageální reflux, tedy návrt kyseliny ze žaludku do jícnu, diagnoza by měla potvrdit tzv. Gatroskopií - s tím souvisí pocit plnosti žaludku. I bolest pod levým žebrem by mohla pocházet ze žaludku, ještě doporučím ji znovu prověřit ultrazvukem břicha. Kdy a jak Vás bolí dolní končetiny? V klidu, při chůzi, ve stoje, po náročném dni? Jste nějak limitována počtem kroků, které ujdete, musíte se zastavit pro bolest? Otékají Vám nohy, máte pocit tlaku v dolních končetinách? Nebo je možné, že nepříjemný pocit vychází např. z kolen? S pozdravem, K. Jiříčková
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.cz
Dobrý den, paní Hano, podle toho, jaké jsou Vaše současné obtíže, soudím, že nyní máte zřejmě refluxní nemoc jícnu. Je způsobená návratem kyselého obsahu ze žaludku do jícnu, který je tím drážděný. Nemoc se projevuje pálením žáhy (jícnu), bolením břicha, hrudníku, říháním, potížemi s jídlem a dalšími příznaky. Potíže zhoršuje káva, alkohol, pálivé a kořeněné jídlo, mastná, tučná a smažená jídla, také kouření a užívání léků na bolest a zánět. Proto Vám doporučuji, abyste všechno výše uvedené nyní vynechala a navštívila znovu svou praktickou lékařku, až budou výsledky odběrů. Na pálení jícnu můžete užít běžně dostupná antacida jako Rennie, Tums či jedlou sodu jako první pomoc. Vaše praktická lékařka Vás zřejmě pošle na ultrazvuk břicha a také na gastroskopické vyšetření žaludku tenkou hadičkou, kterou se zjistí, jak vypadá sliznice jícnu, žaludku a dvanáctníku. Podle výsledků všech vyšetření se bude řídit léčení a další doporučení. Pravděpodobně budete užívat lék zvaný blokátor protonové pumpy, který snižuje kyselost žaludečního obsahu. Kdyby se zjistila infekce žaludku Helicobacterem pylori, dostanete dvoje antibiotika. Na tuto infekci se provádí také vyšetření ze stolice, což může udělat i Vaše praktická lékařka.
Kromě diety můžete nyní zkusit spát v polosedě, nejíst dvě hodiny před spaním, nepracovat v předklonu, jíst pravidelně malé porce.
Ohledně bolesti nohou a bolesti bederní páteře Vám doporučuji, abyste zašla na neurologii k vyšetření. Kromě žilního problému, který se vyloučil před rokem, se může jednat o obtíže s nervy či svaly, ale také kloubní nemoci, nevhodný stoj a držení těla, ploché nohy a další. Po vyšetření neurologem je ještě možné navštívit ortopedii k vyšetření kloubů. Pokud máte dojem, že se bolesti nohou za ten rok změnily, zhoršily, je možné zopakovat ultrazvukové vyšetření cév dolních končetin k posouzení případné žilní nedostatečnosti a také průchodnosti žil i tepen.
S pozdravem MUDr. Soňa Boušková
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.cz
Dobrý den, paní Hano, děkujeme za doplnění. Nemůžu to samozřejmě tvrdit s jistotou, ale nezdá se mi, že by Vaše obtíže s břichem, trávením, bolestmi pod žebry, zejména pak ty, co udáváte nyní, nějak souvisely s bolestmi nohou, co jste měla před rokem. Pokud se bolesti nohou již rok neobjevily, pak není třeba se tím pro tuto chvíli trápit. Ohledně bolesti v zádech je samozřejmě vhodné navštívit neurologa nebo rehabilitačního lékaře. Zda léčit či neléčit bakterální zánět močových cest závisí na tom, kolik bylo přítomno v moči bakterií a jestli máte příznaky. Toto rozhodnutí je v kompetenci Vaší lékařky. Samotná přítomnost malého množství bakterií bez příznaků se nemusí léčit (ani není v takovém případě třeba určovat o jakou bakterii se jedná), někdy stačí dost pít, užívat přírodní preparáty jako urologický čaj a brusinky, později moč zkontrolovat.
Bolesti v oblasti břicha už máte rok, proto bych určitě doporučila vyšetření břicha ultrazvukem a gastroskopii, také vyšetření na Helicobactera buď ze stolice u praktické lékařky nebo při gastroskopii. Žádanku Vám paní doktorka jistě vystaví. Kdyby s tím měl být problém, obraťte se přímo na nějakou gastroenterologickou poradnu k vyšetření, odborný lékař Vás potom na vyšetření pošle sám. Žádanku nepotřebujete z důvodu, aby Vás odborník přijal, ale proto, že obsahuje důvod k vyšetření a výsledky testů, takže specialista pak ví, co již máte hotové a co ne. Proto pokud se rozhodněte jít přímo do gastroporadny, vezměte s sebou výsledky testů.
Léčba Omeprazolem dvakrát denně odpovídá předpokladu, že se jedná o reflux, jsou to již zmiňované blokátory protonové pumpy. Při léčbě by se Vám do 14 dnů mělo udělat lépe, nicméně nadále platí potřeba dodržovat dietní a režimová opatření a absolvovat odborné vyšetření. Kdybyste se lépe necítila, neznamená to, že máte lék vysadit ani to, že diagnóza je špatná; je možné, že byste potřebovala jiný, nebo ještě jeden k tomu, případně antibiotika na bakteriální zánět, když by se potvrdil.
S pozdravem MUDr. Soňa Boušková