Bolest čelistního kloubu
Dobrý den, prosím o váš názor resp. radu. Moji dceru již několik týdnů bolí čelistní kloub (pant). Byla u zubaře i na rtg. a zubař jí řekl, že má revma. Bolí ji jak horní, tak i dolní čelist, cca 5-7 cm od kloubu. Prý má být ráda, že neotekla. Mně se to nějak nezdá, nikdy jsem o tomto onemocnění neslyšela, což pochopitelně není vůbec podstatné. Léčba je prý dlouhá a ne zaručená. Můžete mi, prosím, napsat váš názor?! Moc děkuji. Jsem dost vyděšená, dceři je 36 let, není žádná zpěvačka, aby pant extra namáhala. Děkuji mnohokrát a přeji vše hezké.
MUDr. Jarmila Aseemová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Lipník nad Bečvou
Dobrý večer paní Marie.
Bolesti čelistního kloubu ( temporo-mandibulární kloub) se vyskytují poměrně často.
Čelistní kloub je tvořen kloubní hlavicí (součást dolní čelisti) a kloubní jamkou (část spánkové kosti). Mezi hlavicí a jamkou se nachází kloubní diskus tj. chrupavčitá ploténka, která působí při převodu žvýkacích sil. Celý kloub je obalen tuhým kloubním pouzdrem. Ke správné funkci kloubu je třeba také správná funkce svalů a vazů (žvýkací svaly a svaly jazylky). Čelistní kloub umožňuje pohyb čelisti vpřed, vzad, do stran a zároveň umožní zavírání a otevírání úst. Jedná se o párový kloub, kdy oba čelistní klouby jsou spojeny dolní čelistí a pohyb vykonávají vždy současně.
Patří k nejvytíženějším kloubům lidského těla. Příčin bolesti tohoto kloubu může být celá řada. Nejčastější příčinou je zatěžování kloubu, které nastává např. při skřípání zubů, zatínání zubů, při poruše skusu, při chybějících zubech – pokud není správný kontakt mezi horními a spodními zuby. Někdy se bolest objeví i psychické zátěži – tzv. funkční příčina bolesti kloubu – projevy reflexními změnami a svalovým napětím okolních svalů. Nakonec je třeba zmínit i tzv. degenerativní změny kloubů, což je artroza kloubů. Tuto diagnozu odhalí RTG vyšetření. Terapie, tak jako u všech bolestí kloubů zle v úvodu podat lokálně analgeticko – antiflogistické gely, masti, krémy (Voltaren gel, Ibalgin krém, Dolgit atd.). Celkově je možné rovněž podat léky této skupiny, ať už volně prodejný Ibalgin 400mg nebo Diclofenac, Biofenac na lékařský předpis. V úvodu určitě pomůže i suché teplo. Následně je pacient odeslán na rehabilitační ambulanci, kde po vyšetření rehabilitačním lékařem, je aplikována fyzikální terapie např. ultrazvuk, magnet apod. a individuální LTV, kdy se fyzioterapeut snaží zpevnit dynamické stabilizátory kloubu – tedy svaly, optimalizovat rozsah pohybu a obnovit svalovou souhru nutnou pro správnou koordinaci pohybů čelisti. Používá měkké techniky a šetrně masíruje spoušťové body bolesti. Pacienta naučí cviky, které může potom provádět doma.