Bolest hrudní kosti
Dobrý den, 2 dny mě bolí při dotyku hrudní kost v dolní části (nad trojúhelníkem). Není to bolest hluboká, ale povrchová a je dost podobná bolesti při naražení nebo modřině. Nejsem si ale vědoma nějakého naražení nebo bouchnutí se a ani modřina tam není. Při normální činnosti bolest necítím, opravdu jen když si na to konkrétní místo sáhnu. Jen ještě den před objevením bolesti jsem měla krátkodobou křeč v levém podžebří těsně vedle bolavého místa (občas se mi to stává). Měla bych navštívit lékaře nebo se nemusím obávat?Děkuji za odpověď.
MUDr. Kristýna Jiříčková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Medica s.r.o. Kladno KročehlavyDobrý den Veroniko, děkujeme za dotaz. Co se týče těchto bolestí, spektrum příčin může být široké. Mohlo by se jednat o potíže pocházející od páteře a tedy tzv. skříplý mezižeberní nerv - viz krátkodobá křeč v levém podžebří. Trpíte někdy bolestmi zad? Dále by se mohlo jednat o potíže se žaludkem, máte nějaké potíže s trávením, vyskytuje se bolest např. po jídle? Pokud se tedy bude bolest dále objevovat, doporučím rentgen hrudníku, sono břicha, příp. ekg vyšetření, kardiologické vyšetření, praktik by Vám mohl provést laboratorní odběry. S přáním brzkého zlepšení stavu, K. Jiříčková
MUDr. Soňa Boušková
Specializace: Vnitřní lékařství
Dobrý den, paní Veroniko, pokud máte takové pobolívání 2 dny, nezhoršuje se a není provázené dalšími příznaky (místní kožní projevy, horečka, nevolnosti, bolesti uvnitř břicha či na hrudníku, vystřelující bolesti do ruky či krku, zvracení, pálení žáhy, změny ve vyprazdňování atd.), nejspíše nepůjde o nic vážného. Pravděpodobně by se mohlo jednat o blokádu žeber, svalovou křeč či uskřinutý nerv. Zkuste na místo použít nějakou analgetickou mast (Dolgit, Voltaren například), místo mažte jemně, nemasírujte. Můžete zkusit užívat hořčík. Pokud byste měla pocit zablokování či svalového spasmu, křeče, můžete vyzkoušet suché teplo (nahřátý pohankový polštářek, přežehlený horký ručník apod.). Svalstvu nechte odpočinout, myslete na to, abyste při práci seděla rovně, s opřenými zády a rukama, pokud pracujete v sedě, nebo zaujímala při práci správný postoj. Spěte na zádech, pokud nejde, tak dobře podložená na boku, aby si hrudník ulevil. Pro případ, že by byly bolesti projevem podráždění žaludku, si také dopřejte si lehčí dietu bez kávy, alkoholu, bublinkový nápojů, mastného, smaženého, příliš kořeněného, jezte menší porce častěji, dost pijte.
Kdyby se na místě, které Vás bolí, objevily červené skrvny, pupínky či puchýřky, v nístě se objevilo svědění či změny citlivosti, může se jednat o pásový opar. Tehdy navštivte ihned lékaře.
Pokud by se bolest nelepšila či se objevily další příznaky, například některé z výše uvedených, jděte k praktickému lékaři. Změří Vám tlak a puls, vyšetří Vám břicho a hrudník, udělá základní laboratorní vyšetření, natočí Vám EKG k vyloučení srdečních příhod, případně navrhne další vyšetření podle Vašeho stavu a nálezu (další laboratorní testy, ultrazvuk břicha, rentgen hrudníku). Další by se řídilo podle výsledků.
S pozdravem MUDr. Soňa Boušková