Bolest zad
Dobrý den,
delší dobu (cca 4 roky) mě trápila bolest nohy - tah přes hýždi až ke kolenu, ale jen občas vyjímečně s urputným výstřelem, který mě skoro poslal k zemi, řešil jsem na fyzioterapii, kde mi bylo řečeno, že jde o zkrácený sval a je potřeba to protahovat. Po nějaké době se problém stal častějším, tak jsem opět navštívil fyzioterapii a tentokrát mi bylo řečeno, že by to mohlo být od bederní páteře, s tím že to stačí pravidelně protahovat. Nicméně situace se zhoršila až mě začala bolet záda do té míry, že jsem se nedokázal ze sedu postavit ne jeden pokus (2 měsíce zpět) - musel jsem vstávat velmi pomalu a hledat kde to nebolí.
Tuto akutní bolest se mi povedlo rozcvičit intenzivnějším cvičením (2x denně). Aktuálně cítím lehkou bolest v bedrech skoro pořád, při chůzi (10minut+) začne opět táhnout levá noha a pak začnou bolet záda opět až do popsaného stavu.
Nechal jsem si udělat RTG, foto přikládám a prosím o doporučení dalšího postupu.
Doplňující informace zapoměl jsem doplnit lékařskou zprávu z RTG. Rehabilitace bude zcela jistě součástí potreboval bych vědět zda je i riziko neurologické vzhledem k vystřelujíci bolesti ke kolenu, případně ortopedické. Děkuji. Zpráva lékaře Mírná sinistroskoliosa s vrcholem na L3. Spondylolisthesa L5 asi o 7-8mm, v.s. se spondylolyzou. Sacrum acutum. Incip. Def. Spondylartrosa na dolních L obratlech. Meziobr. prostory jsou přiměřené šíře.

Dobrý den Petře, dle přiloženého RTG se ve vašem případě jedná o sinistroskoliosu (jedná se o vychýlení páteře do strany, kdy se jednotlivé obratle pootočí kolem své osy - ve vašem případě doleva). Prvním příznakem skoliosy bývá bolest. Zakřivením páteře jsou totiž svaly nepřirozeně namáhány. Pacienti si tak zpravidla stěžují na bolest bederní páteře, a to hlavně po dlouhém sezení nebo stání, a následné ztuhnutí téže oblasti. Kromě zad mohou mít nemocní také problémy s bolestí hlavy, kolen a dalších kloubů dolních končetin. Není-li zakřivení páteře příliš velké (což je ve vašem případě) léčí se skolióza pomocí rehabilitace. Podstatnou roli zde hrají cviky na skoliózu páteře, které jsou zaměřeny na posílení zádových svalů. Ty díky tomu mají lépe vyrovnávat páteř, která má tendenci vybočovat. Metod, které se k tomuto účelů využívají je více ( např. cvičení podle Smíška, Vojtova metoda atd.). Doporučila bych vám vyhledat RHB lékaře a následnou dlouhodobou intenzivní fyzioterapii. S pozdravem Jana Harnová
MUDr. Tomáš Vilhelm
Specializace: Algeziologie, Balneologie, Fyzikální medicína, Rehabilitační lékařství, Neurologie Pracoviště: MUDr. Tomáš Vilhelm, Šumperk
Petře,
pokud byly snímky provedeny vleže je nález skoliosy irelevantní . Pro hodnocení skoliosy je třeba dělat snímky ve stoje .
Nicméne k potížím . Příčina je v podstatě dvojí . Za prvé problém v oblasti tvrdých struktur ( obratlů, plotének) , kde může být zúžení meziobratlových prostor a tím pádem vyšší tlak na meziobratlové klouby a ploténky . Tohle může být navíc způsobeno zkratem svalů podél páteře, které pak působí na obratle a ploténky jako lis.
Nicméně ve vašem případě je zřetelné že pátý bederní obratel je nestabilní a sjíždí dopředu před křížovou kost . To pak vede ke dráždění meziobratlových kloubů a nervů. To je váš hlavní problém. Kouzelné řešení neexistuje. Je potřeba eliminovat příčiny , které k tomu vedly . Nadváha, nedostatek pohybu ve vertikále atd. Může jít také o vrozenou anomálii, to ale z kvality snímků nejsem schopen posoudit.
Ze snímků je patrné, že na tom se svalovinou a fyzickou kondicí nebudete nejlépe.
Takže začít denně s pohybem ve vertikále - chůze 10000 kroků. Cvičení spirální stabilizace https://www.spiralstabilization.com, redukce hmotnosti + neurologická kontrola ke zhodnocení eventuálního postižení nervových kořenů. Magnetická rezonance bude zcela jistě indikována tamtéž.
Toť vše.