Bolesti břicha a kožní projevy
Dobrý den,
cca před 2 lety se mi začaly objevovat náhodné bolesti břicha, jakýsi tlak až pocitu "kamene" na pravé straně, později píchání v oblasti pupku. Tyto příznaky jsou náhodné. Byla jsem na endoskopii kvůli předpokladu vředů či problému v žaludku, vše vyšlo v pořádku. Dále jsem byla na vyšetření kýly, kterou mi bylo řečeno nenahmatána(pevná břišní stěna). Jaterní testy prý v pořádku. Problémy do teď přetrvávají a cca před rokem se mi objevil "ekzem". Nejdříve ložisko na krku, teď i ruce(plus prsty),vnitřní strana loktu, zápěstí a třísla. Občas mě svědí i jiné části těla. Na to byly podány pouze kortikoidy. Jelikož problémy stále přetrvávají, snažím se přemýšlet, co by to mohlo být. Občas si tak "zachraptím" jelikož mám i pocit hlenu v krku. Také jsem si vzpomněla, že mě cca rok zpátky svěděl i konečník..pečlivě jsem se myla, ustoupilo to až tak po více než týdnu. Napadají mě - střevní problémy, paraziti, crohnova nemoc..nevím.
Budu moc ráda za vaše rady!
Připojím i fotografie alespoň "ekzemu".
Děkuji!
(Ještě malý dodatek mám vyoperovanou slezinu kvůli trombocytopenii v malém věku. Vše v normě. Teď 25let)
MUDr. Kateřina Kovaříková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: MediClinic a.s., Most
Dobrý večer, děkujeme za Váš dotaz.
Podle toho, jak popisujete Vaše obtíže, je možné, že se jedná o střevní onemocnění zánětlivého původu. To by se zjistilo při vyšetření v gastroenterologické poradně. Kromě kolonoskopie je potřeba provést k upřesnění diagnózy krevní testy.
Další co připadá v úvahu je intolerance potravin a kožní projevy atopie. Pomohlo by vyšetření na alergologii. Samozřejmě je podstatné, zda máte i zažívací obtíže nebo na druhou stranu jiné projevy alergie.
Doufám, že se podaří odhalit příčinu Vašich obtíží a nasadit vhodnou léčbu, aby se Váš zdravotní stav opět zlepšil.
S pozdravem
MUDr. Mgr. Anna Prchlíková
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: IV. interní klinika - gastroenterologie a hepatologie, VFN v PrazeVážená slečno Lucie, poslala jste fotografie atopického ekzému, je to typický obrázek i lokalizace. Na jeho vzniku se může podílet složení stravy, hygiena, je velký vliv genetiky. Kromě kortikoidů, které fungují, ale dlouhodobě může užívání zhoršit kvalitu a odolnost kůže, na kterou jsou aplikovány. Doporučuje se příliš to nepřehánět s hygienou, používat mýdla pro atopiky (nemusí být drahá, vyberte si klidně levnější značku) a kůže s exémem se promašťuje - dermatolog Vám může napsat magistralitel namíchanou směs, nebo si můžete koupit krém od firmy - např. Eucerin nebo Bioderma, vyzkoušejte určitě případně nejdřív malé balení, jestli Vám bude produkt vyhovovat. Opět není to nutné, pokud dostanete něco magistraliter, může se jednat o pouze masťový základ, ev. s kalciovou přísadou (proti svědění). Kortikoidy bych v případě potřeby v masti také použila, ale pouze při úporném svědění, nikoliv pouze z kosmetických důvodů. Ložiska se nemají škrábat - riziko superinfekce bakterií. Z diety se doporučuje vynechat silné alergeny (exotické ovoce), stravovat se pokud možno bez konzervantů - tedy vyhledávat kvalitní potraviny. Někdy pomůže dieta s omezením lepku nebo mléčných výrobků - je opět potřeba toto vyzkoušet, pokud by dieta neměla na problémy vliv, pak nemá cenu ji držet a ochuzovat si jídelníček. Vliv může mít v neposlední řadě psychika - je potřeba pravidelně a dostatečně spát, uspořádat si život, vztahy, koníčky, životní směr atd. Ohledně píchání v oblasti pupku - jestli se jedná jen o občasné píchnutí, může se jednat pouze o zaražené větry. Ale pokud máte skutečně pocit bolestí břicha, je potřeba Vás dále vyšetřit - sono břicha, ev. kolonoskopie. Když nemáte změny charakteru stolice (průjem), ani příměs ve stolici (krev), ani ztrátovou anemii v odběrech (nedostatek červených krvinek), tak je sice málo pravděpodobné onemocnění střev, ale je možné a některé střevní choroby se někdy pojí i s atopickým ekzémem, třeba právě idiopatické střevní záněty, u Vás by to byla event. forma mírná a ne zcela typická. Poprosím naše sestřičky, aby Vás kontaktovaly a nabídly Vám kontakt na kožní, kam byste se po uklidnění epidemiologické situace objednala. To udělejte každopádně, protože atopický ekzém je onemocnění chronické, vracející se, dermatologové Vám mohou pomoci vybrat konkrétní léčbu pro Vás. Dále uvažte vyšetření gastroenterologem, zda jsou Vaše obtíže takové, že byste byla ochotná podstoupit kolonoskopické vyšetření, které by gastroenterolog zřejmě indikoval, stejně jako sono a další lab. odběry. Infekční etiologii (včetně parazitů) považuji za nepravděpodobnou. S pozdravem Anna Prchlíková