Bolesti čelistního kloubu a levého spánku
Dobrý den, už zhruba rok jsem měl nepravidelné bolesti, nebo spíš pocit tuhnutí v oblasti levého spánku, nebylo to pravidelné a tak jsem tomu moc nevěnoval pozornost. Před pár měsíci se přidalo dalších pár potíží, pocit knedlíků v krku, který paní doktorka odůvodnila problémy se žaludkem ( acid Reflux) ale problémy se žaludkem mám 5 let a bývávaly o hodně horší a tento pocit v krku jsem neměl, teď mě břicho téměř neboli, žáha nepálí a častokrát za ten den tento pocit mám ( není to nonstop) další potíže které se přidali jsou bolest pod jazykem, také nepravidelná, je to pocit jakoby svalové bolesti, mám lehce oteklou oblast čelistního kloubu a celá ta levá strana tváře v okolí toho kloubu je někdy taková ztuhlá. Když mám tento pocit ztuhnutí na levém spánku, tak na mě přijde strašná únava, že bych do 5 minut zaspal, mívám posledních pár dnů i pocit pálení na různých částech tváře, hlavně nad líčkami, celkově návaly horka do tváře a stalo se mi i párkrát za posledních pár dnů, že jsem se probudil a měl jsem hodně ztuhlóu čelist, když jsem otevřel pusu a napil se, tak jsem oba celistni klouby měl hodně ztuhlé.
Byl jsem u lékaře, ale člověk si tam přijde jako hypochondr když tohle vše řekne a přijde mi, že lékař na polovinu z popsaných potíží zapomene nakonci, takže diagnóza je špatná, beru B-komplex a to mi vůbec nepomáhá, proto bych Vás chtěl poprosit o důkladné přečtení tohoto dotazu, je toho dost, ale připadám si už jako v pasti a můj lékař mi jednoduše není schopen pomoci, tak proto to raději píšu sem a doufám, že si to přečte lékař, který má tu snahu a sám si to chce dokázat, že svou práci umí a dokáže najít příčinu, protože poslední dobou jsem byl v kontaktu s lékaři, kteří mi přijdou, že umí rozeznat maximálně tak chřipku a nemají žádnou empatii. Samozřejmě takto online je to těžké, ale proto jsem zahrnul všechny příznaky, pro co nejpřesnější určení původu těchto problémů, předem moc děkuji za odpověď.
MUDr. Jarmila Aseemová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Lipník nad Bečvou
Dobrý večer pane Jane.
Po pečlivém přečtení Vašeho dotazu si myslím, že se jedná o onemocnění temporo-mandibulárního kloubu (čelistní kloub).
Bolesti čelistního kloubu ( temporo-mandibulární kloub) se vyskytují poměrně často.
Čelistní kloub je tvořen kloubní hlavicí (součást dolní čelisti) a kloubní jamkou (část spánkové kosti). Mezi hlavicí a jamkou se nachází kloubní diskus tj. chrupavčitá ploténka, která působí při převodu žvýkacích sil. Celý kloub je obalen tuhým kloubním pouzdrem. Ke správné funkci kloubu je třeba také správná funkce svalů a vazů (žvýkací svaly a svaly jazylky). Čelistní kloub umožňuje pohyb čelisti vpřed, vzad, do stran a zároveň umožní zavírání a otevírání úst. Jedná se o párový kloub, kdy oba čelistní klouby jsou spojeny dolní čelistí a pohyb vykonávají vždy současně.
Patří k nejvytíženějším kloubům lidského těla. Příčin bolesti tohoto kloubu může být celá řada. Nejčastější příčinou je zatěžování kloubu, které nastává např. při skřípání zubů, zatínání zubů, při poruše skusu, při chybějících zubech – pokud není správný kontakt mezi horními a spodními zuby. Někdy se bolest objeví i po psychické zátěži (stresové situaci) – tzv. funkční příčina bolesti kloubu – projeví se reflexními změnami a svalovým napětím okolních svalů. Další příčinou bolesti čelistního kloubu jsou strukturální změny kloubu – artroza. Tuto diagnozu odhalí RTG vyšetření. Léčbu zahajujeme podáváním protizánětlivých léků (tzv. nesteroidní analgetika – antiflogistika). Lze podat volně prodejný Ibalgin 400mg nebo Diclofenac, Biofenac na lékařský předpis. Zároveň je možné tyto léky aplikovat na bolestivé místo lokálně ve formě gelů, krémů nebo mastí např. Voltaren gel, Ibalgin Duo krém, Fastum gel, atd. V úvodu může pomoci i suché teplo. Následně je pacient odeslán na rehabilitační ambulanci, kde po vyšetření rehabilitačním lékařem, je aplikována fyzikální terapie např. ultrazvuk, magnet apod. a individuální LTV, kdy se fyzioterapeut snaží zpevnit dynamické stabilizátory kloubu – tedy svaly, optimalizovat rozsah pohybu a obnovit svalovou souhru nutnou pro správnou koordinaci pohybů čelisti. Používá měkké techniky a šetrně masíruje spoušťové body bolesti. Pacienta naučí cviky, které může potom provádět doma. Léčba je dlouhodobá a vyžaduje trpělivost a spolupráci pacienta. Máte pravdu, pane Jane, že určit diagnozu po internetu, bez kompletního vyšetření včetně zobrazovacích metod, je velmi těžké. K zjištění přesné příčiny bolesti a doporučení léčby je mnohdy zapotřebí spolupráce lékařů z více oborů (stomatologie, ORL, neurologie, rehabilitace atd.). Přeji Vám brzkou úlevu od stávajících potíží a pěkný zbytek večera.