Bolesti hrudní a krční páteře, bušení srdce
Dobrý den,
poslední dobou mě trápí poměrně velké bolesti hrudní a krční páteře, obratle mají tendenci často "křupat", a navíc se k tomu při zátěži přidalo bušení srdce a místy mám pocit vynechání pravidelného srdečního rytmu. Dokonce, pokud se mi srdce takto při zátěži rozbuší, a pokusím se dát ramena k sobě a hrudní kost mírně zatlačit směrem do těla, můžu toto "přeskočení" srdce tímto pohybem vyvolat. Doposud jsem absolvoval klidové EKG, echokardiografii a celkem nedávno odběry krve a RTG hrudníku, vše bylo v pořádku. Proto se chci zeptat, co mě může trápit a proč se mi to děje? Jsem z toho nervózní a je to velmi nepříjemné. Jako další vyšetření mě čeká ERGO-EKG, ale prodleva mezi vyšetřeními je velká a do té doby se mi to zhorší už jen tím, že na to musím pořád myslet. Děkuji.
MUDr. Barbora Suchecká
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Nemocnice Kadaň
Dobrý den, vzhledem k popisovaným potížím bych doporučila ještě i vyšetření rehabilitačním lékařem. Můžete mít např. zablokovanou hrudní páteř. Při onemocnění páteře se mohou vyskytnout nejrůznější potíže - např. i potíže s dýcháním, s přeskakováním srdce. Pokud by byla páteř zablokovaná, může ji rehabilitační lékař rovnou uvolnit.
Určitě je dobře, že jste na vyšetření srdce byl- v první řadě je potřeba vždy vyloučit onemocnění kardiovaskulárního systému. Kdyby byla přítomná závažná hrubá patologie, byla by při vyšetření jistě již prokázána. S lékaři spolupracujte i nadále.
Potíže s vynecháním srdce (nejspíše půjde o běžné extrasystoly), se mohou zhoršovat i stresem (jejich četnost se při stresu zvyšuje). Snažte se tedy omezit i stresové situace.
Přeji brzké vyřešení potíží, s pozdravem BB.
MUDr. Jiří Marek
Specializace: Fyzikální medicína, Fyzioterapie, Rehabilitační lékařství, Sportovní medicína Pracoviště: Naprapathy KlinikaPaní MUDr.B.B: již odpověděla téměř úplně. Urychlit vyřešení situace můžete vyhledáním šikovného fyzioteraúpeuta, který ( samozřejmě i případně rehabilitačního, TV, sportovního lékaŘE ČI NEUROLOGA, KTERÝ PRACUJE " AKTIVNĚ FYZIOTERAPEUTICKY, COŽ bohužel nerjsou všichni)Ten vám nejen odhalí a vyšetřní funkčně svalové poruchy, ale současně je bude i řešit, současně s léčbou doporučí i konkrétní, v té chvíli vhodné cviky, které pomohiu udržet ono zlepšení , témš vždy je součástí správné léčby po odstranění problému rozebrat pracovní a mimopracovní ergonomické nác´vyky)Samozřejmě vy\šetření, tak jak máte plánováno je důležité.Pokud je ale problém v svalech, kloubech, páteři a jejixch disfunkčních vztazích, tak po správné léčbě budete vědět, jak dopadnou ona vyšetření. Situaci však nepodceňujte a vyšetření dokončete!!!!