Bolesti pánve
Dobrý den. Od prvního trimestru těhotenství mám bolesti v tříslech, slabinách, pánvi, stydké kosti. Těžko se to popisuje - je to jako by mi při chůzi nebo přetočení se na posteli, zvednutí se ze sedu či posazení se, cosi překřuplo uvnitř vagíny. Často se "to" zasekne a musím to násilím odkřupnout, což je provázeno nesnesitelnou bolestí. Teď, na počátku 8. měsíce těhotenství, se bolesti zhoršují kosmickou rychlostí. Bolest pánve je neustálá. Téměř nemohu chodit, pouze s bolestmi, a posadit se je neskutečný výkon. Byla jsem již na ortopedii, ale tam mi ve zkratce bylo řečeno, že je to normální, a že mám hyperflexibilní vazy.
Lékař si však pořádně nevěděl rady. Stejně tak můj gynekolog. K fyzioterapeutovi podle všeho nemá smysl chodit, neboť ten mi doporučí cvičení, jež opravdu nezvládnu.
Jde mi o to, zda mohu rodit přirozeně - při tomto stupni bolestivosti - aby neutrpělo dítě. Skoro nikdo si totiž neví se mnou rady. Bolesti těch dalších 8 týdnů už vydržím. Mám jen strach, aby mi třeba nepraskla stydká kost.
Máte s něčím takovým, jako je můj problém, prosím, jakoukoliv zkušenost?
Moc děkuji za Vaše řady, poznámky, cokoliv.

Dobrý den,
bolesti pánevních vazů se v těhotenství vyskytnout můžou. V některých případech může jít o svízelný problém. Nemyslím si, že fyzioterapeut je zbytečný. Ten je naopak právě od toho, aby s Vámi našel takový způsob cvičení, který budete zvládat. Nevím, jestli se se zkoušela koukat na videa ohledně cvičení v těhotenství.
Váš dotaz přepošlu specialistovi z oboru fyzioterapie.
Pokud jsou bolesti nezvladatelné, na úlevu je v těhotenství bezpečný Paralen nebo Panadol. Z dalších podpůrných prostředků např. mazání z kostivalu.
Mgr. Tereza Rogalewiczová
Specializace: Fyzioterapie, Nutriční poradenství Pracoviště: Centrum pohybové medicíny Pavla Koláře
Dobrý den, Terezo,
chápu, že tento stav je pro Vás nepříjemný nejen kvůli bolesti, ale i kvůli celkové nejistotě. To co popisujete, by teoreticky mohlo být působeno i úrazem kostrče. Může se jednat o starou záležitost klidně v řádu spousty let. V takových případech se většinou odehrál nějaký větší pád na zadek, ev. na bok- takový, který si člověk i po letech vybaví. Příhoda je pak typicky zapomenuta, protože je bez větších příznaků, avšak při změnách, jako např. těhotenství, se můžou potíže dostavit. Zvýšenou laxicitu vaziva mít samozřejmě můžete a vlivem těhotenství zcela jistě o něco máte, ale jen tím by to způsobené být nemělo. Rovněž se přikláním k návštvě fyzioterapie. Doporučuji si najít takového, který se zabývá přímo terapií těhotných, když zapátráte na internetu, najdete. V tomto stupni těotenství se bude jednat spíše o kauzální ošetření než o terapii založenou jen na cvičení, ta by měla příjít zejména po porodu, až se sžijete s miminkem. Přesto, že je nyní u nás i ve světě mimořádná situace, věřím, že se ve Vašem případě vyplatí si na fyzioterapii zajít.
Srdečně zdravím a přeji mnoho zdraví Vám i Vašim blízkým!