Bolesti ramene, antirevmatika a jejich nežádoucí účinky
Dobrý den,
jsem diabetička I. typu, mám vysoký cholesterol a síňovou tachykardii (beru Torvacard a Nebilet), teď mě už pět měsíců bolí rameno a mám velmi omezenou hybnost - rehabilitace, magnet, elektroléčba,... nic nepomohlo. Dnes mi ortoped řekl, že mám revmatický zánět kloubu a předepsal mi APO-DICLO a ZALDIAR. Řekl mi ale, že antirevmatika se nesmí brát dlouho, protože způsobují krvácení žaludku, u diabetiků obzvlášť, a že si mám určit sama, snad podle toho, jak mi bude, jak dlouho je budu užívat a jestli jednu, nebo až 3 tablety - prý mám začít dvěma a pak uvidím. Řekla jsem mu, že s ohledem na vedlejší účinky bych je nejradši nebrala vůbec a na bolest nechci nic, že to radši nějak vydržím. Řekl mi, že to brát musím, protože mám zánět a bolest za chvíli stejně bez prášků nezvládnu. A že když se to neupraví do roka, tak mě bude operovat, ale to mi prý stejně úplně nepomůže. Byl dost odměřený, takže se s ním moc mluvit nedalo. Teď vlastně vůbec nevím, co mám dělat - jak a jak dlouho ty léky brát a upřímně z nich mám spíš strach. Můžete mi, prosím, poradit? Můžu se, prosím, ještě zeptat, jak se pozná zánět kloubu. Ortoped mi před 6-ti týdny udělal rentgen, na kterém údajně nic není, poslal mě na rehabilitace - zatím jsem jich absolvovala 5 z 10 s tím, že je stav po nich horší. Pak už mě nijak nevyšetřoval a řekl, že je to zánět.
Děkuji.
MUDr. Barbora Suchecká
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Nemocnice Kadaň
Dobrý den, obecně vzato mají všechny léky nějaké nežádoucí účinky. Nesteroidní antirevmatika mají jako závažný nežádoucí účinek krvácení do žaludku a střev. Ale to byste musela užívat velké dávky a hodně dlouho, popř. byste musela mít aktivní vřed žaludku či vřed v anamnéze.
Pokud nic z výše uvedeného nemáte, nemusíte se příliš obávat. Apo- Diclo má maximální dávku za den 150mg (obvykle rozdělenou do 2-3 dávek). K prevenci vzniku žaludečního vředu lze užívat např. Helicid 20mg jednu tobolku ráno nalačno (30 min před jídlem)- dává se lidem, kteří musejí z nějakého důvodu pravidelně a delší dobu užívat nesteroidní antirevmatika (např. při zánětlivém onemocnění kloubu jako Vy). Tento lék mohl předepsat i ortoped (ale s největší pravděpodobností Vám ho napíše praktický lékař).
Zaldiar je kombinovaný přípravek - paracetamol (obsažený v Paralenu) a tramal (slabý opiát)- tyto léky nepůsobí vznik žaludečních vředů ani krvácení do zažívacího traktu. Jen pozor při první dávce Zaldiaru- mohl by se Vám snížit tlak a může být přítomen pocit nevolnosti (po několika dnech užívání ustupuje).
Léky na bolest a zánět se obvykle užívají podle trvání potíží - několik týdnů až měsíců.
S pozdravem BB.
MUDr. Milan Navrátil
Specializace: Balneologie, Dětská chirurgie, Dětská traumatologie, Fyzikální medicína, Chirurgie, Ortopedie, Proktologie, Rehabilitační lékařství, Traumatologie Pracoviště: Úrazová nemocnice Brno
Neupřesnila jste o jaký zánět ramene nebo kloubu se jedná, zda jste na příklad byla vyšetřena kromě ortopedie i na revmatologii.
Stran léků byla odpověď přede mnou vyčerpávající.
Kromě rtg na ortopedii by bylo pro rameno velmi vhodné vyšetření diagnostickým ultrazvukem, zda se nejedná o změny v oblasti rotátorové manžety, zhodnocení podnadpažkového pro+storu.
Terapie na rehabilitaci je pro vás velmi důležitá, rehabilitační lékař by měl stav zhodnotit a určit způsob a délku léčení, také instruktáže pro cvičení doma.
Rameno se léčí dlouho, samozřejmě nejdůležitější je stanovení co nejpřesnější diagnozy, podle toho se všechno odvíjí.
Proveďte si kontrolu s upřesněním nálezu opětně u svého ortopeda.