Bolesti zad
Dobrý den, už zhruba 5 let trpím nesnesitelnými bolestmi zad v bederní části. Delší stání nebo delší chůze mi bolesti zhoršuje. V noci mě bolesti probouzejí i přes silné léky na spaní. Bolesti mi vystřelují do zadní části přes zadek do stehen a do obou pat a palce u nohou. Byla jsem u 6 lékařů, ale problém je v tom, že jsem v plném invalidním důchodu a užívám antidepresiva.V tom případě mi předepíší koktejl léků na bolesti a řekli, že si nemám stěžovat. Je mi 44 let. a necítím se na to zůstávat pouze doma. Je mi hrozně. Často si přeju se ráno neprobudit.
Posílám poslední zprávy od lékaře.
Doplňující informace: Pan doktor z rehabilitačního mi rehabilitace nedoporučil. Každá rehabilitace kterou mi neurologové napsali se setkala s neúspěchem a většinou se rehabilitace nedokončili. Na doporučení rehabilitační sestry. V důchodu jsem 10 let a náplní celého dne je starost o domácnost a dceru. Jsem samoživitelka. Klasické domácí práce +nákupy, vše co je potřeba. Vždycky jsem hodně sportovala. Mám svojí domácí posilovnu včetně profi eliptického trenažéru. V posledních 5 letech mám takové bolesti, že mi ani léky na bolesti nepomáhají. Proto jsem hledala pomoc
MUDr. Lenka Smejkalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den paní Pavlíno.
Dle přiložených zpráv, máte výhřez ploténky bederně-křížové oblasti a také problém v oblasti křížo-kyčelního spojení. Jedno souvisí s druhým. Operace nebyla doporučena. Stav by se měl tedy řešit konzervativně, tak jak bylo doporučeno, analgetika a hlavně rehabilitace a fyzioterapie. Měla byste posílit svaly hlubokého stabilizačního systému, zádové a břišní svaly. Ona samotná operace ploténky, kdyby k tomu byla indikována, ještě neznamená, že se bolestí zad zbavíte. Určitě jste se s lékařem špatně pochopili, nárok na bolesti a stěžovat máte. Nicméně tento stav je výsledkem mnoha let vadného držení těla, inaktivity a nerovnoměrného přetěžování. Pomoci Vám může instruktáž od fyzioterapeuta jak doma cvičit a následně vše závisí na Vás. Musíte pravidelně a dlouhodobě doma cvičit. Pokud máte nadváhu, tak zhubnout. V tom Vám může pomoci i spolupráce s výživovým poradcem, pokud se Vás tento problém týká. Dále je důležitá Vaše psychika. Pokud nebudete ve stabilizovaném psychickém pohodlí, tak budete mít pocit, že se Vám nic nedaří a vše je zbytečné. Vaše věta, že si často ráno přejete se neprobudit, svědčí pro špatný psychický stav. Taktéž doporučuji se poradit se svým psychiatrem. Nevím jaká je Vaše náplň dne, ale důležité je pro Vás pravidelně cvičit, zvolit si vhodnou sportovní aktivitu (plavání, jízda na rotopedu), které Vám uleví po fyzické a psychické stránce. Jako první je tedy stěžejní spolupráce s fyzioterapeutem. Pokud budete mít zájem, tak sestřička z naší ambulance Vám zajistí konzultaci u fyzioterapeuta a další spolupráce bude již na Vás. Přeji hodně štěstí
MUDr. Jiří Marek
Specializace: Fyzikální medicína, Fyzioterapie, Rehabilitační lékařství, Sportovní medicína Pracoviště: Naprapathy Klinika
Paní MUDr.L.S. odpověděl téměř úplně. trošku zanedbala pozornějši přečíst Vaše stesky. Dle Vašeho popisu Vám nechybí snaha cvičit a pohyb. Proto výtka v tomto směru byla zbytečná.
Váš problém není jednoduchý. většina( 95 procent ) bolestí je ze špatného funkčního stavu bederní páteře, chornické svalově funkční vazby a špatného spojení páteře s pánví.Jeden z lékařů popisuje levou dolní končetinu kratší, bohužel už nepopisuje ,jak tomuto zjištění přišel. Z jednoduchého vyšetření to zjistit nelze, jsou na to speciáolní zkoušky, což nepopisuje. to není výtka pro něho, v ČR nejsou lékaři ZATÍM povinni popisovat přesně, např. O-O-metodou,jako třeba v Německu. Kdyby to popsal přesně, věděl bych z jednoho funikčního vyšetření mnohem víc a mohu hodnotit a doporučovat. takto je to hypotetické.
Léčbu je třeba začít s fyzioterapeutem( ve vašem případě ideálně s lékařem), který pracuje " aktivně fyzioterapeuticky", tzn. musí obnovit normální funkci páteře v okolí již vzniklých problémů, obnovit postavení pánve a tím možná i srtovnat déleku dolních končeti. Tím zjistí, zda potřebujete podpatěnku. Podpatěnka u funkčních příčin rozdílné délky dolních končeti spíše škodí než pomáhá. Top je třeba ale zjistit. Současně s obnovou normální funkce je třba začí cíleně cvičit, nelze to paušálně dle brožirky čipaušálních návodů( to lze , žaž budete bez bolesti, na udržování dobrého stavu)- Přidálte li, budte li schopna cvičení na stroji jako je Crosstrainet, tak to bude perfektiní. Těchto cvičení ale napřed mudíte být schopna, proto napřed léčba funkční, dle výsledku konkrétní cviky a zátěž.
Psychika a jiné nemoci je samozřejmě třeba adekvátně řešit, jsou to však nikoliv příčinné, ale zhoršující faktory, to je u Vás jasné.
Dle MRI již máte blízko dalšímu zhoršení, které bude potřebovat opravdu chirurgický zákrok. nehcci však strašit, tyto změny se dějí v měsících a létech, naštěstí úpomalu( vyjma samozřejmě úrazového zhoršení)
Dle popisu v oblasti máte otok, který imituje útlak nervu, což znamená zavčas správně léčit, správně cvičit a ,jak to půjde aerobní pohyb. Pomocné metody správný fyzioterapeut či lékař v průběhu léčby doporučí, budou li třeba, opich PRT, kořebnový obstřik,příp.jiné mikrochirurchické metody, event. doporučí lékay, které mohou urychlit zlepšení bojem proti otoku, ( např. s Aescinem, wobenzym apod.), nemají velký význam, není li úprimárně odstraněna hlavní příčina.
Fyzioterapeutů a lékařů,kteřís e věnují pohybovému aparátu máme v ČR mnoho, těch dobrých pro Vás však už méně.Je třeba vyhledat.