90 Vzhledem k vysoké hodnotě CCP jsem byla poslána na reumatologii. Reumatolog výsledky testu zcela ignoroval, řekl mi, že reumatická artritida se v SI kloubu nevyskytuje. Bude to řešit až když se mi artritida objeví v prstech či v kolenou. Problém je dle něho svalového původu. Odůvodnil to tím, že v 90% případů je bolest zad důsledek problému s ploténkami či se svaly, a já mám ploténky v pořádku. Mně se to nezdá. Před tím pádem loni v září jsem problémy se zády nikdy neměla, když posiluju svaly tak, jak mi doporučil fyzioterapeut, bolesti se zhoršují (nejlépe mi naopak je, když nic fyzického nedělám) a bolesti se zhoršují v horším počasí - mráz, sníh a předtím, než začne pršet. Což mně, laikovi, poukazuje spíše na problémy s klouby než svaly. Žiji trvale v zahraničí, obracím se na vás proto touto cestou. Ráda bych věděla, zda má reumatolog pravdu a reumatická artritida se v SI kloubu opravdu v žádném případě nevyskytuje, tj nemá cenu se tudy dále ubírat. A je-li tomu tak, co byste doporučovali jako další krok. Trvá to už téměř rok, dost mě to omezuje - omezuji pohyb na minimum, nechodím cvičit, což je mi nepříjemné (naposled jsem byla před 14 dny na pilates a pak mě 5 dní bolely záda), nemůžu na zádech nosit nic těžšího než 3kg (jít s batůžkem na výlet nepřichází v úvahu), a záda mě bolí i potom, co doma umyju schody. A stále nevím, kde je problém a co mám dělat, aby se stav mých zad zlepšil. Děkuji vám předem za odpověď."> 90 Vzhledem k vysoké hodnotě CCP jsem byla poslána na reumatologii. Reumatolog výsledky testu zcela ignoroval, řekl mi, že reumatická artritida se v SI kloubu nevyskytuje. Bude to řešit až když se mi artritida objeví v prstech či v kolenou. Problém je dle něho svalového původu. Odůvodnil to tím, že v 90% případů je bolest zad důsledek problému s ploténkami či se svaly, a já mám ploténky v pořádku. Mně se to nezdá. Před tím pádem loni v září jsem problémy se zády nikdy neměla, když posiluju svaly tak, jak mi doporučil fyzioterapeut, bolesti se zhoršují (nejlépe mi naopak je, když nic fyzického nedělám) a bolesti se zhoršují v horším počasí - mráz, sníh a předtím, než začne pršet. Což mně, laikovi, poukazuje spíše na problémy s klouby než svaly. Žiji trvale v zahraničí, obracím se na vás proto touto cestou. Ráda bych věděla, zda má reumatolog pravdu a reumatická artritida se v SI kloubu opravdu v žádném případě nevyskytuje, tj nemá cenu se tudy dále ubírat. A je-li tomu tak, co byste doporučovali jako další krok. Trvá to už téměř rok, dost mě to omezuje - omezuji pohyb na minimum, nechodím cvičit, což je mi nepříjemné (naposled jsem byla před 14 dny na pilates a pak mě 5 dní bolely záda), nemůžu na zádech nosit nic těžšího než 3kg (jít s batůžkem na výlet nepřichází v úvahu), a záda mě bolí i potom, co doma umyju schody. A stále nevím, kde je problém a co mám dělat, aby se stav mých zad zlepšil. Děkuji vám předem za odpověď.">
Zavřít
uLékaře
Stáhněte si mobilní aplikaci uLékaře.cz
Lékařská poradna a objednání
Nainstalovat
Reklama
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Reklama

Bolesti zad nejasného původu

Revmatologie Věra 5.7.2018

Dobrý den,

loni v záři jsem měla drobný úraz - uklouzly mi nohy a spadla jsem na zadek. Druhý den mě hrozně bolely záda a pánev, na pohotovosti mi záda zrentgenovali, nenašli žádnou zlomeninu (snímek bohužel nemám), lékař mi předepsal léky proti bolesti s tím, že do měsíce se vše spraví.

Měsíc jsem nechala záda v klidu a vše se zdálo být v pořádku. Vrátila jsem se tedy do "normálního režimu" - pracuji jako školitel, zhruba polovinu týdne prosedím u počítače a polovinu prostojím/prochodím, nosím boty na podpatku. Začala jsem i normálně cvičit - chodím do posilovny, na aerobic, na zumbu - nijak přehnaně, 2x týdně. A záda se bohužel začala znovu ozývat. Prakticky lékař mi doporučil vyhledat fyzioterapeuta, což jsem udělala. Fyzioterapeut se nejprve domníval, že se může jednat o vyhřezlou ploténku. Nechala jsem si na vlastní náklady udělat MRI scan, a ploténky jsou zcela v pořádku. Závěr z další konzultace byl, že problém je v pravém sakroiliakálním kloubu (s čímž jsem souhlasila, tam mě to nejvíc bolí).

Bolesti se výrazně zhoršily s příchodem zimy. Vždy cyklicky - nejprve se bolest objevila v pánvi a pak se 'přesunula' do dolní části zad. Trvalo to zhruba 5 dní, pak jsem byla den, dva bez bolesti, a pak vše začalo znovu. To probíhalo od listopadu až do konce dubna, než se zlepšilo počasí. Od bolesti mi pomáhal led. V březnu a v dubnu se mi bolest rozšířila i do kyčlí, resp. hýždí a horní části stehen (na obou stranách, napravo i nalevo). Minimálně jednu noc v týdnu jsem proležela na zemi se sáčkem ledu na zádech. Měla jsem i pár situací, kdy jsem např. v obchodě nevydržela stát ve frontě, musela jsem si sednout.

Lékař mi opakovaně tvrdil, že se jedná o svalový problém ("špatně sedíte"), fyzioterapeuty jsem vyzkoušela celkem čtyři, bohužel s nulovým výsledkem. Lékař mě pak poslal na krevní test, abychom vyloučili artritidu. Výsledky testu byly následující:
Hb 132, WBC 8.6
CRP 1.4, ESR 7
RF negative, CCP 41.4
ALT 34, eGFR>90

Vzhledem k vysoké hodnotě CCP jsem byla poslána na reumatologii. Reumatolog výsledky testu zcela ignoroval, řekl mi, že reumatická artritida se v SI kloubu nevyskytuje. Bude to řešit až když se mi artritida objeví v prstech či v kolenou. Problém je dle něho svalového původu. Odůvodnil to tím, že v 90% případů je bolest zad důsledek problému s ploténkami či se svaly, a já mám ploténky v pořádku.

Mně se to nezdá. Před tím pádem loni v září jsem problémy se zády nikdy neměla, když posiluju svaly tak, jak mi doporučil fyzioterapeut, bolesti se zhoršují (nejlépe mi naopak je, když nic fyzického nedělám) a bolesti se zhoršují v horším počasí - mráz, sníh a předtím, než začne pršet. Což mně, laikovi, poukazuje spíše na problémy s klouby než svaly.

Žiji trvale v zahraničí, obracím se na vás proto touto cestou. Ráda bych věděla, zda má reumatolog pravdu a reumatická artritida se v SI kloubu opravdu v žádném případě nevyskytuje, tj nemá cenu se tudy dále ubírat. A je-li tomu tak, co byste doporučovali jako další krok.

Trvá to už téměř rok, dost mě to omezuje - omezuji pohyb na minimum, nechodím cvičit, což je mi nepříjemné (naposled jsem byla před 14 dny na pilates a pak mě 5 dní bolely záda), nemůžu na zádech nosit nic těžšího než 3kg (jít s batůžkem na výlet nepřichází v úvahu), a záda mě bolí i potom, co doma umyju schody. A stále nevím, kde je problém a co mám dělat, aby se stav mých zad zlepšil.

Děkuji vám předem za odpověď.

Odpovídá lékař:

MUDr. Dominika Pitaková

Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé, Újezd nad Lesy

Dobrý den, Věro,
děkujeme za Váš dotaz. Chápu, že Vás vleklé obtíže trápí, dlouhodobé bolesti jsou pro pacienty vždy stresující a vysilující. V průběhu posledních měsíců Vás již několik odborníků vyšetřilo. Pokud se na Váš problém podívám selským rozumem, pak bych soudila opravdu na nějaké kloubní obtíže charakteru blokád ( především s ohledem na to, že vše odstartoval úraz - blokáda kostrče např ?) Otázka možných jiných kloubních změn - jako degenerativní změny -artróza - se také nabízí. Nepíšete, zda byl proveden RTG snímek páteře a kyčelních kloubů - zde by ortoped jistě určil, zda jsou či nejsou přítomné kloubní změny. K revmatologické problematice se Vám vyjádří náš specialista. Ještě bych doplnila, že s ohledem na vše uvedené bych při trvání obtíží zvážila dovyšetření malé pánve. Přeji brzké zlepšení obtíží.

Odpovídá lékař:

MUDr. Milan Navrátil

Specializace: Balneologie, Dětská chirurgie, Dětská traumatologie, Fyzikální medicína, Chirurgie, Ortopedie, Proktologie, Rehabilitační lékařství‎, Traumatologie Pracoviště: Úrazová nemocnice Brno

Nevylučuji, že tento dopis byl již jednou odpovídán, možná, že podobný.
Pád dozadu na zadek je pro bedení pateř a spojení hrudní a bederní pateř a kost křížová závažné trauma, které páteř tak říkajíc rozhodí.
Objeví se řada potíží a to v oblasti všech meziobratlových kloubů, spojení mezi kostí křížovou a pánví, SI skloubení.
Nechce se mi přijmout tvrzení, že vyšetření magnetickou rezonancí bylo negativní, i když se jedná relativně o mladý věk, změny na pateři se vždy najdou.
Degenerativní změny obratlů, výrůstky ,někdy i posun obratlů a také změny na sakroiliakálním skloubení.
Současně byl zjištěn vyšší titr protilátek proti CCP, je to však ojediněla hodnota a tuto skutečnost musí vyřešit revmatolog, opakováním a rozšířením laboratorních vyšetření. Existují revmatické potíže, které změny v seru nemají.
Domnívám se, že se může jednat o změny v oblasti přechodu hrudní a bederní pateře, ale také v místě spoje s křížovou kostí. A to v kombinaci s nevelkou revmatickou aktivitou. Ta pocit potíží pateře zvyšuje.
Upřesnění musí provést ortoped, který se těmito otázkami zabývá. Stanovit místo největších potíží spolu s neurologem.
Vhodné ještě vyšetření CT pro dolní hrudní pateř a pánev.
Pokud bude revmatická artritida vyloučena, což nebude snadné, a SI skloubení může být postiženo tak jako jiné klouby, bude na místě medikace, pohybová a fyzikální léčba na rehabilitaci a vhodná i lázeňská léčba.
Průběh je vždy protrahovaný, stav se však většinou zlepšuje, záleží na zjištěných ukazatelích, které jsem doporučil ještě provést.

Související dotazy

Bolesti zad nejasného původu
Dobrý den, Můj dotaz je na bolesti páteře, horní...
Bolest zad nejasného původu
Dobry den, jiz jsem vam psal par tydnu zpatky, od te...
Bolest zad
Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, již delší dobu...
Bolest nejasného původu
Dobrý den, od minulého října trpím na bolest v pravém...
Bolest zad
Dobrý den, mám celkem velkou bolest zad při ležení...
Bolest zad
Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor. Cca...

Doporučujeme

Více dotazů z poradny

Bolesti zad a žeber

Dobrý den. Cca od července mě bolí záda a spodní část žeber (na boku - tedy...

Bolesti zad asi ledvin při nachlazení

Dobrý den, je možné, že při ležení a pocení v posteli mě druhý den začnou bolet...

Bolesti zad dole

Dobry den,mam bolesti zad skoro uz 4 roky ,boli mi nejvice kdyz se ohnu to mam...

Bolesti zad hlavy a stehna

Dobrý den.Už měsíc a něco jsem doma s bolavýmy zády.Muj lékař mi třikrát odblokoval...

Bolesti zad krkem a únava

Dobrý den. Již druhý týden trpím únavou a bolestmi za krkem při pohybu. Nejvíce...

Bolesti zad mezi lopatkama

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, od prosince asi tak jednou někdy dvakrát...

Bolesti zad mezi lopatkma

Dobrý den ráda bych se optala mám bolesti v zádech jak jou lopatky a vystřeluje...

Bolesti zad nad levou lopatkou až do ramene

Dobrý den asi 5 dní mám bolesti nad levou lopatkou a bolest jde nahoru až do...

Bolesti zad nebo může jít o srdce ??

Cirurgie páteře. Nevím přesně, na jakeho lékaře se obratit. Po zánětu průdušek...

Bolesti zad nejasného původu

Dobrý den, Můj dotaz je na bolesti páteře, horní části zad, (někdy i jiných...

Bolesti zad od 18 let

Dobrý den, mám bolesti zad od 18 let, ale až teď se to projevuje víc bolestivě....

Bolesti zad okolo levé lopatky

Dobrý den pane doktore, přibližně tři měsíce pociťuji bolesti zad v oblasti...

Bolesti zad po autonehodě

Dobrý den, manžel měl dnes autonehodu (náraz do našeho auta zprava). Já seděla...

Bolesti zad po cvičení

Dobrý den, jedno dne jsem cvičil z rána mrtvý tah, kde jsem zvedal velkou váhu....

Bolesti zad po masáži

Dobrý den, minulé pondělí (před týdnem) jsem byla na masáži u prof.zdravotní...

Bolesti zad po masáži

Dobrý den, minulý týden v pondělí jsem byla na Thajské masáži se zaměřením na...

Bolesti zad po masáži

dobrý den chci se zeptat byla jsem na masáži celých zad od pasu po krk a silně...

Bolesti zad po námaze v práci

Dobrý den.Mám dotaz ohledně přetrvávající bolesti zad.Už docela dlouho,s přestávkami...

Bolesti zad po nevhodné aktivitě

Dobrý den, chtěl bych se zeptat... Kamarád mi skočil na záda když jsem seděl...

Bolesti zad po operaci

Dobrý den, pane doktore. V říjnu 2013 jsem byla rok po operaci páteře L5/S1-...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Často močím

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat. Udělal jsem hloupost a měl jsem nechráněný...

Pálení v koleni

Dobrý den, již dva týdny mě trápí koleno. Při ohnutí od 90° a více se objeví...

Zvýšené jaterní testy

Chtel bych prosim poprosit o vase zhodnoceni mych jaternich testu: Bilirubin...

Krvácení mimo menstruaci

Dobrý den. Je mi 20 let a asi 5 měsícem se mi vždy 2 dny po sobě objevuje světle...

Chlamydie

Dobrý den paní doktorko, už asi měsíc a půl mě trápí bolesti podbřišku. Byla...

Erythema migrans

Co vás trápí, jak dlouho problém trvá, berete nějaké léky, proběhlo již nějaké...

Bolest v krku

(Předchozí e-mailová adresa byla spatne, omlouvam se za chybu) Dobry den. Je...

Velké stydké pysky

Dobrý den. Mám obrovský problém se svými stydkými pysky. Jsou hrozně velké přibližně...

Atrofie mozku

Dobrý den, je mi 60 let a při CT mozku z důvodu částé bolesti hlavy bylo v nálezu...

Zvýšené jaterní testy

Dobrý den pane doktore mám dotaz ohledně častých problémů jsem neustále malátný...

Mazové žlázy varlat

Dobrý den, dnes jsem si všimnul takových teček na varlatech. Zajímalo by...

Loupání kůže na prstech a dlaních

Dobrý den, už asi dva týdny mám problém s loupáním kůže na prstech a dlaních...

Bílé tečkované skvrnky v oblasti malých i velkých stydkých pysků

Prosím o radu. Asi tak před týdnem jsem si na vnější straně velkého pysku všimla...

Výrustek u řitního otvoru

Dobrý den, u řitního otvoru jsem před měsícem objevil takový výrustek, viz foto....

Poruchy spánku, nespavost a psychycký blok z nespavosti

Dobrý den, pane doktore, obrátila jsem se na Vás po dlouhém hledání nějaké...

Soor

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na léčbu sooru, můj dvouletý syn má silný bílý...

Kožní vyrážka

Dobrý den mam dotaz mam znizenou funkci stitní zlazy beru Letrox 100jednu denne...

Vadne mi penis a někdy se ani nepostaví.

Mám takový problém,penis mi nechce při vzrušení stát,a někdy mi vadne v pochvě...

Vaječníky

Dobrý den, včera jsem byla u gynekoložky na bežné prohlídce a dle ultrazvuku...

Furt mě trápí zápach z pochvy

Dobrý den furt mě trápí zápach z pochvy myju se tři krát denně tím intimním...

Reklama