Chronická gastritida
Dobrý den, byla jsem na vyšetření na gastroskopii. Mohli byste mi prosím objasnit, "přeložit do češtiny" závěry nálezů z bipsie ?
1) angulární řasa žaludku = "sliznice těla žaludku se známkami mírné chronické gastridity bez aktivity zánětu, s mírnou foveolární hyperplazií.
2) polyposní prominence gastrické sliznice jícnu pod junkcí = sliznice typu kardie žaludku s disperzní chronickou zánětlivou celulizací, s foveolární haperplazíí, bez známek interstinální metaplazie.
Diagnostickýž souhrn = zánět chronický NS (co je to to NS)?
Nasazen jen Omeprazol.
Svědčí to pro nějakou konktrétní nemoc Ménétierova či jinou? Může se mi časem z toho vyvinout rakovina žaludku ? Toto již je nezvratný proces ke zmírnění příznaků již pomůže jen dieta ? A která je nejhodnější ?
Už jsem zkoušela snad všechno, jíst dietně v malých množstvích, dokonce být pár dní jen na sucharech a stále jsou problémy s tlaky zejména v levém podžebří (zřídka i v pravém). Tlaky jsou ale ne jakoby uvnitři hrudníku, ale těsně pod kůži u žeber, jako by něco tlačilo přímo do žeber. Co se týče bolesti, tak ta přetrvává přímo v trojúhelníku v mezižebří a taky těsně pod kůží.

Dobrý den,Lucie, ¨
dle popisu máte chronický zánět žaludku nespecifický ( NS- nespecifický), žádná metaplazie ( prekanceróza - stav předcházející možnému nádorovému bujení) u Vás prokázána nebyla.
Chronická gastritida je charakterizována přítomností zánětlivých změn (neutrofilů, mononukleárů, slizniční architektury) ve sliznici žaludku. Změny jsou často ložiskové s různě vyjádřenou intenzitou a rozsahem postižené sliznice. Příčin může být více, nejčastěji to však bývá chronická infekce patogenními kmeny H. pylori. Z dalších možností je to žaludeční autoimunita, kde prokazujeme přítomnost protilátek proti parietálním buňkám a další imunologické odchylky.
Léčba spočívá v eradikaci ( přeléčení ) bakterie H.Pylori, pokud je odběrem a následnou kutlivací potvrzena tato příčina, dále pomocí farmakoterapie, kdy podáváme inhibitory protonové pumpy, jako je právě Omeprazol, který jste dostala. Stejně tak je důležité dodržovat určitá dietní a režimová opatření, o kterých jste již jistě byla poučena ( malé porce, nejíst před spaním, omezit kávu, silný čaj, perlivé nápoje, kořeněná či pálivá jídla, čerstvé pečivo atd). Díky medikaci a dietním opatřením se často podaří nález i klinické obtíže zlepšit, vhodná je kontrolní gastroskopie s odstupem času. Na základě nálezu pak lékař určí, jak často je případně vhodné provádět další kontrolní vyšetření žaludku, především u pacientů, u kterých je již prokázána metaplazie žaludeční sliznice ( změny, které mohou předcházet nádorovému bujení ) Periodickou endoskopickou kontrolou můžeme zachytit časné formy karcinomu žaludku. Přeji hezký večer.
MUDr. Soňa Boušková Chief Medical Officer
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: uLékaře.cz
Dobrý den, paní Lucie, mohu Vás uklidnit, že podle Vašich výsledků se nejedná o závažný nález. V těle žaludku byla sliznice lehce zanícená, buňky, které tvoří hlen, jsou mírně zvětšené. Pod přechodem jícnu do žaludku vystupuje sliznice žaludku do útvaru, který vypadá jako polyp, kde sliznice vypadá tak, jak by měla vypadat v oblasti dolního jícnového svěrače. Také zde je všude přítomen mírný zánět a zvětšené hlenotvorné buňky, bez známek přednádorových změn, nebyla nalezena přeměněná sliznice, která by vypadala jako střevní, což by byla známka vážnějších změn. V souhrnu jde o dlouhodobý zánět sliznice žaludku, který neukazuje na žádnou chorobu, kterou by bylo možno podle nálezu rozpoznat - NS znamená nespecifický. Důležité je, že nebyly zjištěny známky svědčící pro nádorové ani přednádorové změny.
Dostala jste lék, který patří do skupiny blokátorů protonové pumpy a snižuje kyselost žaludečního obsahu. Tím se zánět zklidní. Lék se obvykle bere nejlépe nalačno cca 30 min před jídlem jednou až dvakrát denně v dáve 20mg. Asi po 14 dnech byste měla pocítit úlevu od obtíží, které máte.
Kromě léku byste měla držet dietu. Nekuřte, nepijte alkohol, nejezte 2 hodiny před ulehnutím, spěte s podloženými zády. Vynechte kávu, kyselé, bublinkové nápoje, nejezte tučné, smažené, kořeněné, pálivé, potraviny si vybírejte tak, aby nedráždily a vynechte ty, o kterých již víte, že Vám dělají obtíže. Při dietě a léčení byste se měla brzy začít cítít lépe. Pokud Vám byla zjištěna infekce Helicobacterem pylori, budete brát dvoje antibiotika. Pokud užíváte nějaké další léky, konzultujte se svým lékařem, zda je můžete užívat souběžně s Omeprazolem. Neužívejte léky proti bolesti a zánětu kromě léčiv paralenového typu. Na kontrolní gastroskopii Vás objedná vás ošetřující gastroenterolog podle Vašich obtíží a průběhu léčení. S pozdravem MUDr. Soňa Boušková