Dlouhodobá rýma
Dobrý den, syn (3 roky) trpí již od července na rýmu v podstatě bez přestávky (za celou dobu byl jeden týden bez rýmy). Nemá žádné jiné příznaky žádného onemocnění, nemá teploty. Rýma je hustá, ale bez zabarvení. Absolvoval vyšetření na ORL, zde mu nejprve zjištěna v nose bakteria Moraxella catarrhalis, přeléčen Sumetrolimem, ale bez efektu (spíše bych řekla, že se mu rýma po přeléčení ještě zhoršila). Vyšetření nosní mandle (stadium II. - ORL lékař zatím nedoporučil její odstranění). Vyšetření krve na alergie IgE - nízké, dle pediatra se tedy nejedná o alergii. V krevních testech vyšel na spodní hranici IgA, doporučeny jen běžně dostupné doplňky stravy. Syn ale už dlouhodobě užívá vitamíny a prostředky na podporu imunity. Užíval Imunoglukan, bez viditelného efektu. Nyní bere už několik týdnů Multisanostol a rybí olej Eye Q. Při zhoršení rýmy mu dávám Sinupret, jediným efektem je, že se mu lépe smrká, ale rýma přetrvává. Mohu prosím požádat o váš názor, jak dále pokračovat a co může být příčinou této rýmy? Jsem z této situace už poměrně zoufalá, syn nechodí do kolektivu i vzhledem ke covidove pandemii, takže pravděpodobnost, že se jedná o nějakou opakovanou nákazu je dost malá. Vidím to na nějaký chronický problém, ale již jsem v koncích s tím, na jaké vyšetření máme jít.
MUDr. Tereza Sochorcová
Specializace: Pediatrie / Praktické lékařství pro děti a dorost Pracoviště: Dětské oddělení Nemocnice Uherské Hradiště
DObrý večer,
rýmá bývá zapeklitá věc a některé malé děti opravdu trpívají dlouho na rýmu. Zpravidla je to opravdu alergického původu, i když nám testy moc neukážou. ale bývá to provokováno prachem, roztoči, domácími mazlíčky. Nicméně já bych moc doporučila užívat Imunoglukan dlouhodobě, tedy určitě více než tři měsíce, aby to mělo nějaký efekt. Také hraje určitě svoji roli nosní mandle, která i když je na stadiu II, tak často pomáhá od rýmy. Ještě bych chvíli počkala a poté znovu navštívila ORL lékaře k posouzení.
Zbytečně nosní sliznici nedrážděte kapkami, zkuste třeba i inhalaci, já osobně s tím mám dobrou zkušenost. Kdyby to nepomáhalo, tak kapky s mořskou vodou nebo Vincentku.
kdybyste chtěla vědět více o rýmě jako takové, tak zde je můj článeček: http://www.lecimdeti.cz/pomoc-rymecka/
Alergologické vyšetření bych také zopakovala s odstupem roku. A jinak opravdu doporučuji Imunoglukan zařadit dlouhodobě.
Nicméně předávám Váš dotaz ještě kolegům z oboru ORL.
Hezký večer
Filová
MUDr. Kateřina Sobotková
Specializace: Dětská ORL, ORL (ušní, nosní, krční) Pracoviště: Klinika dětské otorinolaryngologie FN Brno
Dobrý den.
Co se týče výtěrů z nosu, u většiny pacientů je vždy nějaký nález, ať už Moraxella nebo Haemophilus apod. Přeléčit antibiotiky se doporučuje jen při přítomnosti klinických potíží, tzn. hlenohnisavá rýma (zelená), teploty, bolesti v oblasti vedlejších nosních dutin apod.
Alergické rýmy bývají spíše vodové, bývá ucpaný nos, kýchání, pálení nebo sekrece z očí.
Nosní mandle nemusí být velká, i malá vegetace může být ložisko infekce. Čili nezáleží na velikosti, ale na potížích pacienta.
Můžete ještě vyzkoušet nosní konvičku (rinohorn), která slouží na výplachy nosu solným roztokem, Zvládají to kupodivu i malé děti, možná by to ve Vašem případě stálo za vyzkoušení. Z medikamentů pak lze ev. vyzkoušet nosní kortikoidní sprej. Doporučuji kontrolu u ORL, kde by mělo dojít také k vyšetření uší, zda dlouhodobě nepřetrvává tekutina ve středouší (což u malých dětí u dlouhotrvajících rým bývá). Zkuste s lékařem probrat výše navrhované. Pokud bude vše bez efektu, bylo by vhodné nosní mandli odstranit