Dušnost
Dobrý den, již jsem prošla různé dotazy a stránky, přesto se chci zeptat - letos mi bude 30 let, trpím často dušností, již několik let - nejvíce ve večerních hodinách před spánkem, případně mne to někdy vzbudí i v noci, doprovází to kašel a částečná bolest na hrudi, která se někdy objeví a někdy ne. Postupem času jsem zjistila, že pokud se otočím na levý bok, je dušnost MNOHEM horší, než když ležím na pravém či na břichu. Nejvíce mi v danou chvíli pomáhá vypití mnoha vody, poté to trošku ustane. Jinak musím vstát, projít se, zkouším se vysmrkat, vykašlat pořádně, napít a jít znovu spát. Při fyzické zátěži mám taktéž dušnost, proto jsem šla k doktorovi, který by mi mohl říct více. Prvně mi byla zjištěna rychlá tepová frekvence, tak na to beru již přes rok (možná už i dva roky) Vasocardin (půlku tabletky). Byla jsem poslána na kardiologii, plicní, alergologii a bohužel/bohudík nic. Nemám ani astma, ani alergie, žádné problémy se srdcem, ani plícemi. Vždy jsem to tipovala na astma, ale doktor říkal, že ač příznaky mám, tak astma není prokázáno. Nevím, kam dál se ještě obrátit, už mi přijde, že vypadám jako hypochondr a že se na mne takto bude dívat každý doktor, je mi to opravdu nepříjemné. Nevím, zda toto vše může vyvolávat i stres (mám stresové povolání). Velmi často je mi teplo až horko a vnitřně hořím (i v zimě), ač ruce a nohy mám studené; připadá mi, že mám horečku a přitom nemám. Hlavu a uši ovšem vařící opravdu mám. Taktéž potřebuju větranou místnost, i kdyby bylo venku -10 stupňů. Na svou výšku 161 cm mám více kilogramů (do 75 kg), takže určitě je nutné se více hýbat, což se snažím a převážně jím zdravě, alkohol piji pouze na akcích (maximálně 1x za měsíc, někdy 1x za 2 měsíce) a jsem nekuřák. Vlastním kočku, ale jelikož alergolog vyloučil jakoukoli alergii a já žádnou ani nepociťuji, tak tomu nepřikládám nějaký velký význam. Již jsem se dívala i na příznaky plicní embolie, ze kterých na mne sedí například náhle vzniklá dušnost (s rychlou dechovou frekvencí), bolest na hrudi (zejména při hlubokém dýchání), kašel, pocení, náhlá bolest při dýchání, kašli, bolest pod žebry - na CT jsem nebyla (ovšem celým plicním jsem prošla a nic, a tudíž předpokládám, že by mě na CT poslali, kdyby měli nějaké podezření). Děkuji za Vaši odpověď.
Doplnění informací:
Tuším, že před pár lety mi doktor bral krev na nejspíš celkové krevní testy a že mi bylo řečeno, že problémy se štítnou žlázou nemám. Netuším, jak přesně probíhá vyšetření štítné žlázy, zda se to dá poznat i pouze na základě výsledků z krve nebo se musí jít na nějaké další vyšetření. Jediné, co si pamatuji v souvislosti se štítnou žlázou, tak že jsem po krevních testech byla poslána na EKG tuším, jiné vyšetření jsem neměla, než u praktického lékaře (a následně ta kardiologie, plicní a alergologie).
V příloze zasílám můj krevní obraz včetně EKG (výsledky z roku 2017). Dle mého názoru mám nebo jsem měla v té době hodnotu TSH v pořádku, a proto mě neposlali na jiné vyšetření funkce štítné žlázy.
K mé osobě ještě dodávám (což jsem v dotazu neuvedla), že v rodině matky ani otce se nikdo nikdy na štítnou žlázu neléčil. A taktéž jsem nezmínila fakt, že užívám hormonální antikoncepci (tablety Mistra) - pokud by to mohlo něčemu více pomoct.
Dobrý den paní Kateřino,
po přečtení Vašeho dlouhého a podrobného popisu Vašich problém...
MUDr. Mgr. Anna Prchlíková
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: IV. interní klinika - gastroenterologie a hepatologie, VFN v PrazeVážená paní Kateřino, diagnoza plicní embolie není chronické onemocnění, ale akutní, tedy...
MUDr. Mgr. Anna Prchlíková
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: IV. interní klinika - gastroenterologie a hepatologie, VFN v PrazeVážená paní, děkuji za doplnění informací, jak jsem zmiňovala, k vyšetření funkce štít...