Folikuliitda, zánět vlasových váčků, akne ve vlasové části hlavy
Dobrý den,
už delší dobu, minimálně 4 roky mne trápí akné ve vlasech. Už jsem si na to nějak zvykl, protože jsem byl jednou u kožní a ta mi řekla, že je to normální a může to být reakce na jídlo (třeba mléčné výrobky). To mne odradilo, protože mi paní dr. vůbec nepomohla. Zkoušel jsem vynechávat mléčné výrobky, maso, apod... Při studiu jsem byl v USA jako plavčík a několikrát denně jsem se koupal v bazéně + jsem byl hodně vystaven slunci a problém naprosto vymizel. Nikdy jsem s tím nikde na těle neměl problém a začalo to z ničeho nic. Neměnil jsem stravu, celý život sportuji a dodržuji hygienu. Někdy úplně zmizí, někdy je to silnější a bolestivější. Někdy jich je více a někdy méně. Někdy to svědí, apod...
Někdy jsou místa pouze červené, ale většinou je v nich hnis. Zkoušel jsem googlit a vypadá to jako folikulitida.
MUDr. Magdalena Žáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Státní ústav pro kontrolu léčiv a MEDIAM s.r.o, Praha
Dobrý den, může se jednat o zánět vlasových váčků (folikulitida), nebo mazových žlázek, klidně v rámci akne. Takové záněty jsou zpravidla bakteriálního původu, nejčastěji se jedná o na kůži normálně se vyskytující stafylokoky nebo streptokoky, které se i jen mikroskpoicky porušeným kožním povrchem dostanou do váčku.
Léčí se zpravidla (podle rozsahu nálezu a ne/přítomnosti celkových obtíží) lokálně aplikovanými antibiotickými mastmi/krémy/roztoky, všechny jsou na lékařský předpis; obecně lokálně na kožní zánětlivá ložiska lze jako přípravek bez lékařského předpisu aplikovat dezinfekční krémy či roztoky, například Betadine (ten ale barví dohněda). Pomoci mohou také přípravky obsahující zinek.
Bývá vhodné vyšetřit a ošetřit možná ložiska (fokusy) infekce v oblasti hlavy - nos, hrdlo, tonsily (mandle)..., tj. bývá přínosné ORL vyšetření.
Obtíže obecně zmírňuje udržování kůže v optimální čistotě a pobyt na slunci, mytí vlasů šamponem na citlivou kůži (jednoduše, nepřesušovat a ani moc nemastit kůži hlavy). Předám Váš dotaz k vyjádření ještě příslušnému specialistovi. S pozdravem
MUDr. Andrea Vocilková
Specializace: Dermatovenerologie
Dobrý den, nejspíše se společně shodneme, že problémem jsou recidivující záněty mazových žláz. Ve kštici jsou zastoupeny mazové žlázky četně a navíc zde mohou přispívat ke zhoršování klinického nálezu různé typy mikroorganizmů - lipofolní kvasinky, demodex foliculorum, propionibacterium acnes a jiné. Sluneční záření obecně mírní záněty, navic v bazénech bývá voda upravovaná - dezinfikovaná - a tento trvalý kontakt může částečně potlačit růst mikroorganizmů, které zánět vyvolávají.
Některé potraviny mohou tendenci ke hnisání skutečně podporovat - zpravidla pacienti hlásí zhoršování při větší konzumaci čokolády. To ale neznamená, že by šlo o pravou alergickou reakci.
Doporučuji následující postup - dohodněte se se svým praktickým lékařem na odběru materiálu na mikrobiologické vyšetření. Je možné, že se zjisti některý patogen, proti kterému bude vhodné nasadit lokální nebo celkovou léčbu antibiotiky. Je ale také možné, že zánětlivá reakce je provokována mikroorganizmy, které jsou na kůži běžné, nepatogenní, jen Váš imunitní systém na ně reaguje jistým způsobem přehnaně. Pak bude vhodné používat šampony, které obsahují vždy jednu nebo více účinných látek například proti kvasonkám, případně obecně dezinfekční roztoky. Obvykle se nedá spoléhat dlouhodobě na jednu účinnou látku, protože si tělo zvykne, mikroorganizmy se naučí produkt tolerovat a je tedy nutné při poklesu účinnosti zvolit jiný lék. Domnívám se, že byste se mohl zkusit poradit i v lékárně, ale kožní lékař by Vám nejspíše pomohl vybrat cíleněji.
S ppozdravem Andrea Vocilková