Gonarthrosa II st.
Prosím o vysvětlení Rtg snímku a radu co dál. Kvůli bolesti v podkolenní oblasti, mírnému otoku a částečnému omezení pohybu byl proveden Rtg snímek: výsledek gonarthrosa II st. t.č. dekomp. susp synovitis gen I DX Th Nimesil. Vysvětleno mi bylo jen to, že po padesátce a hlavně okolo šedesátky má v podstatě každý člověk artrózu minimálně 1. stupně a to prý není nemoc, 2. stupeň ještě dobrý, ale už se prý může a často projevuje prvními bolestmi a potížemi, 3. stupeň už prý začíná být problém, bolesti jsou stálejší a někdy už se přistupuje k operacím (pochopila jsem, že zřejmě ještě ne k výměně), 4. stupeň už prý vždy totální výměna. A byla jsem odeslána k ortopedovi, s tím, že si mám ideálně domluvit aplikaci krevní plazmy obohacenou o krevní destičky s kyselinou hyaluronovou, což je prý jediný způsob, jak artrózu zastavit popřípadě dokonce chrupavku částečně opravit. Sedí ten popis stupňů artrózy, který jsem obdržela? A je aplikace krevní plazmy+kyseliny hyaluronové opravdu tak úspěšná? Starám se o handicapovaného syna, takže potřebuji být na stodeset procent v pořádku a jisto jistě se vyhnout výměně kloubu teď i v budoucnu. Snad je možné vyhnout se totální výměně? Zajimalo by mě ještě, jak rychle artróza postupuje. Teď mám tedy 2. stupeň, za jak přibližně dlouho bych se dostala na 3. a nedej bože na 4. stupeň? A je v případě dobré léčby možné zůstat navždy ve 2. stupni, maximálně třeba skončit v 80 letech na 3. stupni? Děkuji za vaší odpověď.
MUDr. Jarmila Aseemová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Lipník nad Bečvou
Dobrý večer paní Ludmilo.
Artróza patří mezi degenerativní (nevratné) onemocnění, jehož příčinou je úbytek chrupavky uvnitř kloubu. Je provázena bolestivostí, ztuhlostí i otokem kloubu. Nejčastěji postihuje velké klouby (rameno, kyčel, koleno), ale nezřídka se objevuje i na kloubech malých (klouby ruky). Bohužel ani moderní medicína stále nezná příčiny artrózy. Jsou nám známy jen některé rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost tuto nemoc dostat. U artrózy kolenních kloubů se jedná o nadváhu, věk, pohlaví a přetěžování při práci nebo některých sportech. Menší roli hraje nadváha u artrózy kyčelních kloubů. Zde je důležité sledovat mechanické (těžká fyzická práce a přetěžování u sportu) a dědičné (vývojové poruchy kloubů například dysplazie) faktory. Zvýšené riziko artrózy je i po úrazu kloubu. Artróza se dělí podle RTG šířky kloubní štěrbiny do I. - IV. stupně. Už od prvního stupně (který se u žen vyskytuje již po 30 roce věku po porodu) je artróza nemocí, se kterou je třeba pracovat. Každý stupeň mívá formu kompenzovanou i dekompenzovanou. Pro dekompenzaci je typické probouzení se od bolesti v noci. Kompenzovaná artróza se projevuje pozátěžovou bolestí. Totální endoprotéza kolenního kloubu se provádí nikoliv podle stupně, ale podle klinického stavu pacienta. Při velkých bolestech se běžně TEP genui provádí ve III. stupni. Ve IV. stupni je jistě nezbytná, neboť IV. stupeň je již ankyloza kloubu (úplná nepohyblivost). Důležité je zmínit, že pro pozastavení progrese stupně artrózy je vhodná komplexní lázeňská léčba.
Artróza II. st. je vážná, ale je možné v tomto stupni toto onemocnění udržet i delší dobu. Nefarmakologická léčba je indikována v raných stádiích artrózy a zahrnuje v první řadě úpravu životního stylu, redukci váhy či zařazení pravidelného protahovacího cvičení. Významnou část léčby představuje individuální rehabilitační péče, která zahrnuje celou řadu metod: fyzikální (cvičení, masáže ), magnetoterapii, laserovou či ultrazvukovou terapii a pro zlepšení svalové síly se provádějí stimulace stehenních svalů - MIPY. Nedílnou součástí je také správná obuv. Farmakologická léčba se hlavně snaží odstranit bolestivé stavy a to analgetiky - nesteroidními antirevmatiky včetně lokálních přípravků (masti, gely, náplasti), např. Olfen gel, Veral gel, Dolgit krém nebo Voltaren krém volně prodejné v lékárně. Z léků je vhodný Diclofenac Duo 75mg, Nimesil gra., Biofenac, vše na lékařský předpis.
Na místě je obstřik kolenního kloubu kortikoidem, běžně provádí ortoped. Dále je dobré doplnit chondroprotektiva per orálně (v tabletách) i intraartikulárně (dovnitř kloubu). Je to jediná možnost, jak lze artrózu pozastavit.
Dále je řada metod, mezi kterou je možno zařadit aplikaci vlastní plasmy obohacené o destičky, která potom stimuluje chrupavku ke zlepšení jejího povrchu, metodu nehradí pojišťovna a výsledek je nejistý. Přeji Vám úlevu od potíží, trpělivost při léčení a sílu k péči o syna, která je obdivuhodná. Pěkný zbytek večera.