Graves-Basedowova choroba - operace nutná?
Dobrý den, paní doktorko, prosím Vás laskavě o odpověď na mé dotazy:
Na začátku října mi byla diagnostikována Graves-Basedowova tyerotoxikóza s vysokými hodnotami v úvodu (TSH 0,008, fT4 74,58, fT3 220), které se ale po terapii Thyrozolem velmi rychle snížily na normální hladinu. Od své lékařky vím, že to není úplně standartní průběh a reakce. Od začátku jsem počítala s operací a odstraněním štítné žlázy, nicméně v současné době, kdy mám měsíc před operací, jsem z ní dostala strach a začínám hledat a uvažovat i o jiných možnostech řešení.
Je mi 33 let, v nejbližší době těhotenství neplánuji, ale do budoucna bych ráda děti měla. Pokud je operace opravdu nevyhnutelná, odkládat ji nechci, pokud ale existuje naděje na vyléčení a stabilizaci stavu bez operace, ráda bych se jí vyhnula. Mám strach z toho, jak mé tělo bude snášet vzniklou nerovnováhu a také z toho, že budu už napořád odkázaná na léky. S tím souvisí i mé další dotazy: z čeho se léky vyrábějí, jsou dostupné? Existují nějaká čísla, jaké je riziko, že se nemoc vrátí v těhotenství? Jaký je pak postup? Léčím se již 7 měsíců, jak dlouho trvá léčba celkem? Pokud se rozhodnu na operaci nejít, za jak dlouho po ukončení léčby můžu otěhotnět?
Máte Vy s tímto postupem u svých pacientek nějaké zkušenosti?
Děkuji za Vaši odpověď
Zdeňka

Lékař uLékaře.cz
Dobrý den, operaci štítné žlázy doporučujeme kromě problematických případů také právě u mladých pacientek, které plánují těhotenství. V těhotenství dochází v organizmu k mnoha hormonálním i imunitním změnám, což zvyšuje riziko recidivy GB nemoci v průběhu těhotenství nebo po něm. Oba u nás dostupné léky na tlumení produkce hormonů štítné žlázy mohou mít negativní vliv na plod, léčebné možnosti jsou tudíž omezené (nemožnost podat vyšší dávku léků). Ke zvážení rizika recidivy nemoci lze orientačně použít např. hodnotu TRAK (specifické protilátky typické pro tuto nemoc), přičemž bych nedoporučovala těhotenství, dokud je TRAK pozitivní. Do vymizení TRAK ani nelze hovořit o ústupu nemoci, normalizace hormonálních hladin je z tohoto hlediska nedostatečným parametrem hodnocení. Obecně se doporučuje léčba tyreostatiky po dobu 1 roku, bez ohledu na hormonální hladiny, což by mělo přispět ke snížení rizika návratu nemoci. Dokud je ale v těle přítomná štítná žláza, recidivu nelze nikdy vyloučit - nelze se tedy spoléhat na definitivní vyléčení nemoci léky.
Co se týče hormonů štítné žlázy, které se podávají po odstranění žlázy - jdou dobře dostupné, v příznivých cenových relacích (jelikož jsou užívané širokou populací pacientů), jsou obecně dobře tolerované, nejsou škodlivé ani v těhotenství nebo při kojení (jelikož je to přirozená náhrada telesných hormonů, nikoliv látka tělu cizí).
Problematika GB nemoci je značně komplexní, ale snad se mi podařilo alespoň trochu zodpovědět na Vaše dotazy. Držím palce.