Haglundova exostóza
Dobrý den, již přes 1 rok mě trápí tzv. Haglundova pata. Vzhledem k tomu, že k tomuto problému jsem zatím nikde nedostal odpověď, zda je vhodná operace, kdy jsem na netu nalezl v různých fórech mnoho negativních zkušeností, chtěl bych se zeptat, zda existuje jiná možnost léčby? Zkoušel jsem rehabilitovat (laser, mastičky), bez účinku a bohužel bolest je čím dál větší a co víc, problém se objevil již i na druhé noze. Jsem v podstatě rozhodnutý zkusit operaci, před tím ovšem ještě např. rázovou vlnu. Jaké máte zkušenosti s léčbou Haglundovi paty, mám se skutečně operativního zákroku bát, dle jiných je po operaci mnohdy stav ještě horší? Moc děkuji za Váš čas a odpověď.
MUDr. Anna Brožová
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: Nemocnice Rudolfa a Stefanie, BenešovDobrý den milý Miroslave, u tohoto problému je možnost léčby konzervativní a nebo chirurgické. Chirurgická spočívá v odstranění výrůstku na patě, který bolesti způsobuje, konzervativní metody spočívají hlavně v odlehčení bolestivého místa - do boty podpatěnku, aby se pata "nadzvedla" a nebyla tolik drážděná, dále se používá laser, s tím tedy ale nemáte dobrou zkušenost. Stran operace a obecně doporučení dále předávám dotaz specialistovi, vyčkejte prosím jeho odpovědi a rady. Ať se Vám daří
MUDr. Milan Navrátil
Specializace: Balneologie, Dětská chirurgie, Dětská traumatologie, Fyzikální medicína, Chirurgie, Ortopedie, Proktologie, Rehabilitační lékařství, Traumatologie Pracoviště: Úrazová nemocnice Brno
Z vašeho dotazu nevyplynuly podrobnější informace o vašich potížích. Z dokumentace , kterou jste přiložil nevyplynulo, že by byl kromě vyšetření proveden rtg snímek patní kosti.
Entezopatie po přetížení je velmi častá, často je ale i bolest výše 3-5 cm nad úponem A. šlachy, kde je jsou degenerativní změny největší, a právě i zde hrozí ruptura šlachy.
Kromě rtg snímku ortoped zváží případné provedení vyšetření A. šlachy magnetickou ezonancí, kde lze upřesnit zda je postižena případně šlacha, tendinoza, nebo pochva šlachy, peritendinitis.
Při entezopatii dochází k tvorbě zánětlivého nemikrobního infiltrátu v okolí a ten bolí.
Proto jsou na místě postupy fyzikální terapie od magnetoterapoie, před rázovou vlnu, případně uultrazvuk předtím, ale i lokální rtg terapie. Někdy pomůže i lasrová terapie.
V úvahu je i znehybnění hlezeného kloubu na 3 týdny při silných bolestech.
Pokud by byla ostruha je operace na místě spíše ve vyjímečných případech, kdy jednoduchým výkonem a malým řezem zle agresivně působící vrchol ostruhy odstranit. Potíže pacienta spojené s těmito změnami při vhodné obuvi a zhodnocení stavu celé nohy mají tendenci k regresu, stav se i spontánně vylepšuje, Jedná se ale o dlouhodobou záležitost.
Obraťte se na svého ortopeda, který vám nejlépe poradí a vyšetření upřesní.