HŽT v levém lýtku
Krásný dobrý, děkuji předem za Vás čas věnování se mého dotazu. Je mi 28 let, normální postavy, rekreačně sportovec, bývalý kuřák, trombofilik laiden, zaměstnání pořádková služba. V lednu 2018 mne silně začalo po cvičení ( ve fitnessu trénink lýtek na stroji) bolet levé lýtko. Byl jsem u obvodního lékaře a 2x pro bolest na pohotovosti. 2x sonografie s negativním výsledkem. Dostal jsem akorát Dolgit na mazání lýtka. Za 2 měsíce tj. 03/2018 se bolest objevila stejná, akorát jsem měl více oteklé lýtko, byl jsem opět poslán na sono s pozitivním výsledkem HŽT v levém lýtku.
Opatření: Warfarin ( ze začátku kombinace s fraxiparine), 2x 10 mg denně ( INR mám 2-3). Okamžitě jsem přestal kouřit ( dříve denně 10-15 cigaret, někdy i několik dní bez cigarety, spíše u piva), klasickou punčochy přes den, dodržuji dietu na Vitamín K, zredukoval jsem váhu do normálního BMI, dle cévní lékařky po 3 měsících, normální procházky, jízda na kole nebo na bruslích ( bez velké fyzické zátěže, spíše rekreačně), takže tak činím, nohu sprchuji v teplé a studené. Lýtko mi však stále otéká po námaze. Když se ráno vzbudím, je stejné jako druhé bez nějakých otoků vyjma kotníku, ten je nateklejší.
05/2018 jsem byl na cévním, kdy mi lékařka sdělila, že zatím nejsou známky rekanalizace. Jak jsem uvedl beru pouze warfarin a můj dotaz hlavně spočívá, zda je pro mne lepší brát například Detralex nebo jiný lék, který by mi mohl více pomoci hlavně od otoku , či zda mám nahradit warfarin jiným lékem, který by mohl být lepší i kdybych si jej měl hradit sám. Nevím zda to se mnou můj obvodní lékař myslí dobře ale dále mi sdělil, že si mohu nohu mazat proti otoku třeba Liotonem, ale to není vůbec účinné. Mám si tedy lék vyžádat aby otok aspoň částečně ustal ? Děkuji moc za odpověď.
Děkuji mnohokrát za Vaší odpověď
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ambulance praktického lékaře Benátky nad JizerouDobrý den, je to ještě poměrně krátká doba, pokud byl trombus rozsáhlý, postihoval hlavní větve a to poměrně vysoko, je pravděpodobné, že se bude rozpouštět déle a často se stává, že k úplné rekanalizaci ani nedojde. Mluvíme pak o tzv. postrombotickém syndromu, podkladem vzniku je vzestup tlaku, ten vznikl následkem obstrukce odtoku krve a vede ke vzniku chronické žilní insuficience. Klasickým projevem je trvalý otok, který v pozdnějších stádiích nereaguje na polohu vleže. Často ho provází kožní hyperpigmentace, podkožní hromadění vaziva a vznik vředů. Pacient udává pak tlak a tíhu v končetinách a noční křeče. Antikoagulační léčba je účinná, INR máte v terapeutickém rozmezí, proto není nutné Warfarin měnit za jiný lék. Jako prevenci otoku můžu doporučit jednoznačně pečlivé nošení kompresních punčoch stehenních, pokud 2. kompresní třída nestačí, zkusit ještě vyšší stupeň komprese (předepisuje cévní lékař). Detralex 2-0-0 nebude na škodu. Přiměřená pohybová aktivita, zejména zapojování svalové pumpy v nohách je taky důležitá. S pozdravem, Dr. Horáková
MUDr. Zbyněk Cejnar
Specializace: Angiologie, Cévní chirurgie, Dětská kardiologie, Kardiochirurgie, Kardiologie, Praktické lékařství pro dospělé, Vnitřní lékařství Pracoviště: Ordinace praktického lékaře Hradec Králové, KuklenyDobrý den, jak píše paní doktorka Detralex můžete užívat. Na další závěru je brzy, ještě bych počkal minimálně 4 měsíce. Nyní je důležité nosit punčochy a přiměřená fyzická námaha.