Infekce dýchacích cest, průjem, antibiotika
Dobrý den, dostala jsem od lékaře předepsaný Ospamox 750, beru jej po 8h. A mám to na zánět horních cest dýchacích. Dnes již druhým dnem. Dostavil se mi ale žlutý průjem. Jde ale o to, že mám problémy se zažíváním po operaci žlučníku. A průjem mě trápí často. Tak teď nevím, jestli dále Ospamox užívat nebo vysadit. Zrovna máme totiž víkend a nevím na koho se obrátit. Děkuji
MUDr. Magdalena Žáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Státní ústav pro kontrolu léčiv a MEDIAM s.r.o, Praha
Dobrý den, průjem sice může být obecně nežádoucím účinkem užívání antibiotik, ale také může souviset s operací žlučníku, jak jste psala, nebo může být známkou infekce v trávicím traktu. Včetně COVID infekce.
Takže - pokud máte jasně diagnostikovanou bakteriální infekci horních cest dýchacích (potvrzenou výtěrem k krku apod., CRP vyšší než 35, pozitivní Streptest, nebo alespoň přesvědčivý klinický nález pro infekci horních dýchacích cest na sliznicích, zejména přesvědčivý nález na krčních mandlích typu jasná tonsilitida, nebo jasná infekce vedlejších dutin nosních...), a pokud se průjem nijak zásadně nehorší (tj. pokud se rapidně nezvyšuje počet stolic za den, a stolice jsou do tří, max. 4 za den a nejste dehydratovaná), Ospen nevysazujte. Jinak zvažte vysazení a kontrolu u lékaře (pohotovost, nemocnice), dle toho, jak Vám celkově bude.
Je vhodné každopádně přijímat dostatek tekutin, tj. přes den vypít postupně 1,5 až 2 litry (voda, čaj, šťáva, polévka, ovoce..), stravu zvolit poněkud dietní s omezením tuků, vhodné jsou rohlíky, piškoty, rýže, vařená mrkev, netučný zeleninový vývar...a jogurty nebo probiotika v kapslích nebo kapkách apod. na zlepšení střevní mikrofory.
Ohledně COVIDu - pokud jste svým lékařem ještě nebyla odeslána na testování, je to vhodné doplnit, buď po víkendu v pondělí, až budete moci kontaktovat svého praktického lékaře, nebo dříve, pokud by k tomu byl urgentní důvod. Což by bylo případné horšení stavu ve smyslu vysokých horeček, výrazného zhoršení průjmu apod., tj. v případě, kdy by Vás Váš stav nutil bezodkladně vyhledat pomoc na pohotovosti nebo v nemocnici.
Obecně, nyní v COVID situaci v ČR, s jakoukoli infekcí dýchacích cest je nyní potřeba vyvarovat se pokud možno kontaktů s ostatními, tj. i když Vám asi nenařídil lékař nebo hygienik izolaci (nic o tom nepíšete), je potřeba ji i tak podstoupit - být doma, s rodinnými přísušníky se potkávat co nejméně, často větrat, mýt povrchy (i kliky, vodovodní baterie..), dbát na hygienu zejména rukou a obličeje.
V každém případě v pondělí kontaktujte lékaře, který Vám nasadil nynější léčbu, a informujte ho, jak se Váš stav vyvíjí, abyste mohli když tak upravit léčbu.
Přeji brzké uzdravení.