Kašel a další obtíže
Dobrý den,
před rokem a půl se mi před porodem udělala rozsáhlá trombóza končetiny a malé pánve. Nakonec jsem prodělala i malou plicní embolii. Nohu ani pánev se nepovedlo zprůchodnit. Už od podzimu pokašlávam,nejdřív jsem myslela,že to je viróza. Jediné co vykašlu jsou čiré hleny,sem tam mi přišlo, že jsou lehce růžové. Minulý týden mě chytla nejspíš ledvinová kolika. Dostala jsem atb a asi v půlce užívání mi stoupla teplota do 37,2. Víc ne. Dostala jsem se na pohotovost kvůli bolesti zad,jediné,co mi zjistili,tak vyšší leukocyty 12. Udělali mi též odběr na D dimery,hodnota byla 0,26. Chtěla bych se zeptat,s čím může souviset zvýšená teplota,kterou stále mám. A jestli je možné i přes negativní D dimery mít například starší malou plicní embolii? Zachytil by to test? Nebo zachytí jenom čerstvou trombózu a embolii? Omlouvám se za kostrbatý popis. Rtg plic mi nikdo nedělal,bojím se například rakoviny. Bohužel kvůli coronaviru se vše řeší telefonicky a i na pohotovosti na nic nebylo čas.
mjr. MUDr. Denisa Gottvaldová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Centrum zdravotních služeb Bechyně
Dobrý den,
nejlepší bude stav v klidu řešit po uklidnění se situací s koronavirem. Obtíže píšete, že máte již od podzimu, čili to je již půl roku. Jistě to tedy nyní není akutní a dovyšetření může počkat. Rakovina plic je ve Vašem věku zcela nepravděpodobná. Nevím, zda jste kuřačka, či nekuřačka, to nezmiňujete, ale i tak je rakovina plic či dýchacích cest otázkou staršího věku. Pokašlávání může mít mnoho různých příčin, od běžného nachlazení, po nějaké chronické obtíže dýchacích cest, může jít ale i o alergii, astma, refluxní žaludeční obtíže atd. Čili i z tohoto hlediska není na místě se ihned obávat rakoviny, protože nejčastěji je příčina zcela jiná.
Jinak negativní D dimery zcela vylučují plicní embolii či žilní trombózu. "Stará plicní embolie" - není věc, která by existovala. Embolie je akutní záležitost, která je pouze po určitý čas, pokud by se céva po akutní embolii nezprůchodnila, tak proroste vazivem, respektive cévní tkání, a poté se už nejedná o embolii.
Bolest zad s výše zmíněnými obtížemi zřejmě nijak nesouvisí. Zvýšená teplota a vyšší leukocyty značí s největší pravděpodobností infekci/zánět. Je to však nespecifický symptom a pokud stav přetrvává, bude potřeba celou zálěžitost dovyšetřit.
Čili Vaše obtíže jsou spíše dlouhodobějšího chronického charakteru. Zatím zůstaňte doma, dbejte o zdravý životní styl - zdravá strva, dostatek tekutin, dostatek spánku, příjem vitamínů, zejména vit. C, a hlavně se nestresovat. Až se situace ohledně koronavoru zklidní, dostavte se k Vašemu praktickému lékaři a domluvte se na celkovém dovyšetření - vyšetření v ambulnaci, odběry laboratoře (krev, moč), rentgen hrudníku apod., podle potřeby a příznaků. Veřím, že vše dobře dopadne a nepůjde o nic závažného.
S pozdravem, MUDr. Gottvaldová