Komorové extrasystoly
Dobrý den,
při vyšetření ECHO srdce v prosinci mi byla zjištěna málovýznamná nedomykavost aortální chlopně, stopová tri a mitrální. Kontrola doporučena za rok pro zjištění stavu a případného vývoje. Cca za měsíc se projevily extrasystoly, které pociťuji, na Holter EKG potvrzeny VES, izolované, monomorfní.
Prosím o názor, zda nedomykavost může VES způsobovat, případně zda výkskyt VES může mít souvislost s nervovým vyčepráním a stresem či problémy s krční a hrudní páteří. Prozatím dopourčen hořčík, možno Cardilan či betablokátory ( nemám vysoký tlak a průměrný tep byl 66/min, v noci bradykardie 47/min).
Děkuji, Alena
MUDr. Zbyněk Cejnar
Specializace: Angiologie, Cévní chirurgie, Dětská kardiologie, Kardiochirurgie, Kardiologie, Praktické lékařství pro dospělé, Vnitřní lékařství Pracoviště: Ordinace praktického lékaře Hradec Králové, Kukleny
Dobrý den,
uvedené chlopenní vady jsou nevýznamné. Nemají jasnou souvislost s výskytem extrasystol. Extrasystoly mají všichni lidé, pouze někteří je vnímají jako bušení srdce, bolesti na hrudi atd. Při užití draslíku, hořčíku se někdy potíže zlepší. Betablokátory jsou také možnost. Vnímání extrasystol je závislé na stresu, únavě atd. Proto také doporučuji prevenci stresu, rehabilitaci krční páteře. Držím palce, ať se potíže zlepší.