Mrznutí prstů
Dobrý den,
chtěl bych se s Vámi poradit o problému s nedokrvováním, mrznutím prstů. Především u rukou, ale i občas u nohou.
Zejména v chladnější dnech, chladnějším prostředí s tím mívám časté problémy, kdy mi dochází k mrznutí prstů. V podstatě asi jejich odkrvení, ztráty citu spojených s bolestmi. Ty se pak dostavují zejména při přechodu do teplejšího prostředí a pří "rozmrzávání".
U horních končetin někdy pomůže výrazné cvičení pažemi (rotace, "máchání" apod.), kdy dojde k prokrvení.
Relativně snadno u mě dochází k odkrvení horních končetin i v různých polohách při ležení či spánku.
Celý život víceméně aktivně sportuji, dříve i na vyšší než rekreační úrovni. Nekouřím, alkohol příležitostně piju (v poslední době tedy již hodně zřídka a ne tvrdý), kávu piju. Myslím, že přijímám i dostatek vitamínů ve stravě - saláty, zelenina, ovoce - jablka, banány, hroznové víno.
Pravidelně neberu žádné léky. Žádnou vážnější nemoc jsem nikdy neprodělal, spíše různé úrazy spojené se sportem - tzn. zlomeniny, utržený úpon apod.
Samozřejmě jsem se na internetu dočetl po různo rad, o různých syndromech, nicméně bych rád využil a vlastně i zkusil takto přímo Vás. (mám na Vás vcelku dobré reference)
U praktického lékaře jsem s tím nebyl. Za A nevím, zdali by k něčemu mohlo být či nikoli. Za B v současné covid situaci je někdy poněkud "obtížnější".
Děkuji.
MUDr. Danica Fričová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den Jane, jsme rádi, že jste se na nás s problémem obrátil. Je pravdou, že příčin Vašich obtíží může být řada. Podstatné je, zda dochází k "mrznutí" na všech prstech, či pouze na některých, zda při těchto projevech dochází ke změně barvy, např. do bíla, nebo na modro-fialovou. Podstata onemocnění může být revmatologická- např. Raynaudův syndrom, cévní, ale i systémová onemocnění, jako je např. sklerodermie, které je sice vzácné, ale nesmíme jej opomíjet. Pokud jsou postiženy všechny prsty a to jak na horních, tak dolních končetinách, pak může být problém "pouze" v horší mikrocirkulaci a příliš s tím nezmůžete. Ať tak či onak - vyšetření si to zaslouží. Praktického lékaře má vždy smysl navštívit, jednak proto, že jeho odbornost je tak široká, že má záběr do všech specializací, takže může provést některá vyšetření, která napoví jakým směrem se dále vydat. A také proto, že ikdyby to bylo nad rámec jeho možností, bude na něm korigovat a udávat směr dalšího vyšetření u specialistů. Z mého pohledu bude potřeba doplnit podrobněji anamnézu, provést kompletní krevní odběry včetně základních revmatologických faktorů a dle výsledků se rozhodne o dalším postupu (revmatologie, cévní). Vy prozatím dbejte na prevenci promrznutí, ať je diagnóza jakákoliv, obvykle je ve všech případech nutné vyhýbat se přímému působení chladu, tedy noste rukavice, i několikery pokud je potřeba. Bolest při náhlém přechodu z velké zimy do tepla, či při mytí horkou vodou je normálním jevem. Tomu se lze rovněž vyhnout jednak tím, že budete ruce udržovat v teple pokud budete v chladném prostředí a nebude tak velký výkyv při přechodu do vnitřních prostor a rovněž nepoužívejte příliš horkou vodu při mytí. Více se bude odvíjet od přesné diagnózy.
S pozdravem