Nadýmání
Dobrý den, prosím vás o radu. Mám 41 leta a poslední dobou asi tak měsíc trpím silným nadýmáním,mám větry které zapáchají a jsou časté a nejčastěji večer a při spaní, ale taky přes den po jídle. Před 14 dny jsem měl řídkou šedou stolici, teď je hustší ale barva stále šedá. Ihned po jídle jsem měl průjem trvalo to asi tak týden , teď když něco sním tak se cítím plný , cítím nafouklé břicho , tlak a někdy bublání, časem to přejde ale při dalším jídle se to opakuje. Časté nadýmání plynatost mám stále. Byl jsem u prakt. lékařky která mě poslala na Sono břicha - výsledek v pořádku , krevní testy jsem měl v pořádku, trochu játra. Pořád cítím tlak v břichu i když se vyprázdním, trochu horší spánek , nemohu usnout až k ránu , trochu jsem stratil na váze ze 74kg na 71kg a cítím větší únavu než běžně.
Před rokem v březnu jsem měl podobný problém.
Nyní jsem trochu omezil tučná jídla ale problém mám stále.
Děkuji.
MUDr. Danica Fričová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den Víte, nadýmání je způsobeno chemickou reakcí, která vznikí nejčastěji po některých jídlech obsahující zejména sacharidy, které žaludek a tenké střevo neumí strávit. Jedná se zejména o luštěniny, cibuli, květák, zelí a někdy i mléko. V boji s nadýmáním je vhodné zkusit se těmto nadýmavým potravinám vyhýbat, mít dostatek pohybu, vyhýbat se syceným nápojům, jíst pomalu a střídmě, nepřejídat se. Vhodné jsou čaje proti nadýmání- např. fenyklový, event. lze užít přípravky volně prodejné v lékárně, např. Espumisan. POkud tato režimová opatření nevedou ke zlepšení, pak bych doporučila konzultovat gastroenterologa.
S pozdravem
MUDr. Mgr. Anna Prchlíková
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: IV. interní klinika - gastroenterologie a hepatologie, VFN v PrazeVážený pane Víte, jak píše kolegyně, zkuste dietu, je to zásadní doporučení. Nevím, co znamená Ltrochu játra" a co máte s praktickou lékařkou v plánu - kontrolní odběry za 2 týdny? Jistě záleží i na tom, co znamená trochu a proč tomu tak je, to je nutné si ujasnit s praktickou lékařkou, event. dovyšetřit (např. vyloučit infekční hepatitidy). Zaráží mne údaj o tom, že jste zhubnul 3kg za měsíc, nepíšete, že byste méně jedl... trochu situaci zlehčuje fakt, že jste měl podobné obtíže před rokem a mezitím jste obtíže neměl, nicméně i tak bych byla opatrná. Pokud oprvdu hubnete bez toho, abyste měl menší přísun potravy, pak bych neváhala a poslala Vás na kolonoskopii (prošvihnout kolorektální karcinom je dnes fatální chyba). Pokud máte pro hubnutí vysvětlení (méně jíte), tak lze vyčkat, co udělá dieta, event. můžete zkusit probiotika. Stran rizikovosti kolorektálního karcinomu - stoupá u lidí s rodinným výskytem nádorových onemocnění, rizikoví jsou diabetici, obézní, kuřáci. S pozdravem Anna Prchlíková