Onemocnění jater
Dobrý den. 10.12.2021 jsem měla výsledky ALT 1,11, AST 0,57, GGT 1,44 a ALP 1,67. Dne 11.2.2022 jsem měla ALT 1,09, AST 0,60 a GGT 1,20. Je třeba s takovými hodnotami něco dělat, například nejaka dieta či jiná omezení? Na pravém laloku jater mám dva hemangiomy, jeden zjistili v r. 2012, teď je velký 33x19 mm a druhý zjistili v r. 2020, ten je velký 23x14 mm. Děkuji Vám za radu.
1. doplňující dotaz ze dne 21.2.2022:Dobrý den pane doktore. Dekuju za Vaši odpověď. Dovolím si tedy doplnit údaje. Je mi 55 let, výška 172 cm, váha 84 kg, užívám gopten na vyšší krevní tlak. Můžete i prosím v kontextu těchto údajů posoudit výsledky mých jaterních testu? Děkuji Vám.
MUDr. Jan Vachek
Specializace: Farmakologie, Nefrologie, Vnitřní lékařství Pracoviště: Interní oddělení Klatovské nemocnice, a.s.Vážená paní Ivo, výsledky je třeba posoudit se znalostí některých dalších údajů - například věk, BMI (poměr váhy a výšky), případné užívání léků, ostatní nemoci, ostatní rizika (například nákaza žloutenkou v případě zaměstnání ve zdravotnictví a některých dalších provozech) a podobně. Hemangiomy jsou zpravidla zcela neškodné, jde o nesmírně častý nález a léčba není nutná. Obecně lze doporučit zdravou životosprávu, hlavně omezení alkoholu, léků s nepříznivým vlivem na játra (nejsou-li zcela nezbytné, příkladem škodlivého léku je např. paracetamol na bolesti a horečku), normalizaci případné nadváhy, omezit cukry, zvýšit příjem zeleniny a vlákniny. Podpořit zdraví jater lze například i esenciálními fosfolipidy, které jsou dostupné v lékárně.
MUDr. Jan Vachek
Specializace: Farmakologie, Nefrologie, Vnitřní lékařství Pracoviště: Interní oddělení Klatovské nemocnice, a.s.Vážená paní Ivo, zdaleka nejpravděpodobnější možností u Vás je souvislost s mírnou nadváhou a vysokým krevním tlakem (tzv. metabolický syndrom = souběh více civilizačních onemocnění, v jehož důsledku se zvyšuje riziko srdečně cévních onemocnění). Bylo by vhodné například v rámci příští preventivní prohlídky vyšetřit i kyselinu močovou a glykémii = hladinu krevního cukru nalačno, aby nezůstaly přehlédnuty případné další odchylky (např. počínající cukrovka). Toto je zahrnuto v obvyklém rozsahu odběrů běžně. Doporučil bych aplikovat opatření v předchozí odpovědi - jsou-li zvýšené jaterní testy způsobeny stavem, který předpokládám, dojde ke zlepšení. Případné podpůrné prostředky k zlepšení funkce jater jsou účelné jen někdy, například často propagovaný ostropestřec sice může snížit hodnoty jaterních enzymů, ale nedochází po něm k dlouhodobému zlepšení jaterní funkce. Kontrola by měla postačovat asi za 2-3 měsíce. Nezlepší-li se jaterní testy nebo dojde-li ke zhoršení, bylo by nejvhodnější sledování v jaterní poradně nebo na gastroenterologii. Podle vývoje pak může gastroenterolog (hepatolog) zvážit vyšetření infekčních žloutenek nebo např. ještě doplňující zobrazovací vyšetření.