Otok kotníku po fraktuře
Dobrý den, v polovině listopadu jsem si způsobila komplikovanou zlomeninu kotníku. Operace byla o týden odložena (beru warfarin), z důvodu otoku vznikl defekt kůže na vnitřním kotníku (bula operativně ošetřena). Byla provedena zevnější fixace, která před týdnem byla odstraněna. Doporučení lékaře : zkoušet zatěžování 20-30kg, rehabilitace (10x na reh.odděl. ZTV) a promazávání (odsouhlaseno použití kostivalové masti). V současné době defekt na kotníku ještě není vyhojen a nejsem si jistá, že kostivalová mast je vhodná.
Pokud mám nohu ve zvýšené poloze, není větší problém, zaráží mě však tmavé zbarvení (modrofialová ) nohy při chůzi. Dnes mi kotník, nárt a prsty (po kratším stoji bez zátěže) natekly a začaly brnět, při otoku praskala kůže kotníku.
Prosím o radu, jak a čím ošetřovat defekt na kotníku a zda tmavá barva nohy ve svislé poloze souvisí
s prokrvováním, či je nějaký problém.
Děkuji Marie
MUDr. Michal Němeček
Specializace: Vnitřní lékařství Pracoviště: Klinik Stephanshorn, St. Gallen, Švýcarsko
Dobrý den,
děkujeme moc za Váš dotaz. Kostisvalovou mastí nemůže nic zkazit. Všechny otevřené rány na kotníku mají problém s hojením. Doporučuji nohu zvedat na úroveň srdce, aby to splasknul, poté bude i podpořeno hojení rány. Dále závisí rychlost hojení i na ostatních faktorech jakou je, zda trpíte cukrovkou, léčíte se s tlakem atd. Přičina otoků může být budto zánět v rámce (dle foto velmi napravděpodobné), dále poruchy odtoku lymfy z nohy po operaci (velmi pravděpodobné), dále problémy se srdcem atd. Ve Vašem případě bych doporučil kontaktovat ošetřujícího ortopeda a problém s ním zkonzultovat, on zná Vaši anamnézu nejlépe. Dotaz bude předán ještě specialistovi, vyčkejte prosím jeho odpovědi.
S pozdravem
Němeček
MUDr. Milan Navrátil
Specializace: Balneologie, Dětská chirurgie, Dětská traumatologie, Fyzikální medicína, Chirurgie, Ortopedie, Proktologie, Rehabilitační lékařství, Traumatologie Pracoviště: Úrazová nemocnice Brno
Ošetřovat defekt kožní byste neměla sama a samopřevazováním.
Dosud existuje jak povrchní zánět, tak i nemikrobní zánět v oblasti hlezna, patrný otok, nepochybně dosud dohojící se zlomenina.
Vychází se ze stavu hlezna, hybnosti hlezna, citlivosti na pohmat, bolestí pacienta, dále z rtg snímku.
Na fotografii se stav zřetelně upravuje defekty jsou jen povrchní.
Na místě by bylo, aby převaz se uskutečnil na chirurgické ambulanci nebo v ambulanci praktického lékaře za aseptických okolností, což doma nemůžete dosáhnout. Postupně až vám lékař řekne ať si kožní defekt již ošetřujete sama pootom se řídíte jeho pokyny.
Na místě by byla co nejvíce exponovat ránu bez obvazu, postupně dále rána zasychá, potře se jen slabou, opravdu slabou vrstvou Frramykoinu, aplikuje se přiloženímm betadinového tylu, převaz podle prosáknutí, pokud neoprosakuje 1 x za 2 dny,
Končetinu co nejvíce nahoru, postupně procvičovat, dále se zapojit do pohybové léčby na rehabilitaci.
Na fotografii se jeví stav kožního krytui příznivě.