Panenská blána (hymen)
Zdravím, hodně diskutované téma v této poradně je téma pannenská blána, ale nenašla jsem odpověď, proč se s ní, my dívky, vlastně rodíme. Má nás před něčím ochránit, nebo je jen evolučním pozůstatkem, kdy jsme byly ještě na počátku svého druhového vývoje. Proč je prosím pannenská blána doposud někým tolik ceněna. Také si ji velice vážím a nerada bych se ji vzdala jen tak, někomu na jednu noc. Děkuji
MUDr. Veronika Horáková
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Ambulance praktického lékaře Benátky nad Jizerou
Dobrý den, panenská blána (hymen) je slizniční duplikatura v ostium vaginae. Název vznikl z řeckého slova hymēn, jež znamená membrána. Skladba a tvar hymen jsou výrazně závislé na estrogenech, podobně jako poševní sliznice. Na hymenu to však můžeme pozorovat i pouhým okem – proto se hymen obrazně nazývá „zrcadlem estrogenů”. Protože sexuální aktivita obvykle panenskou blánu naruší, její přítomnost byla ve společnostech, kde se panenství cení, pokládána za jeho důkaz. Nicméně panenská blána není dokonalým důkazem panenství, protože může být protržena při masturbaci, manipulaci s tampónem nebo nesexuální aktivitou (třeba při cvičení), aniž by žena měla pohlavní styk. Na druhou stranu je možné i to, že žena s neporušenou panenskou blánou už pohlavní styk měla. Tenká vrstva tkáně, která pochvu ukrývá, se obvykle před narozením částečně rozdělí a vytvoří panenskou blánu s jedním nebo několika otvory, které umožňují menstruaci. V pubertě se vlivem hormonu estrogenu panenská blána stává velmi pružnou. Díky tomu je obvykle možné používat tampony, aniž by se žena o svou panenskou blánu musela bát.
Biologickým účelem panenské blány je pravděpodobně alespoň částečné zamezení vniknutí infekce do těla skrze pohlavní orgány.
S pozdravem, Dr. Horáková