Protilátky proti žloutence
Dobrý den,
Na předoperačním vyšetření krve mi bylo zjištěno:
Hepatitida anti-HAV IgM hraniční
Hepatitida anti-HAV Ig G pozitivní
Nejsem si vědoma, že jsem někdy prodělala žloutenku - což je ukazatel IgG pozitivní, ale IgM hraniční odpovídá, že by to mělo být nedávno nebo v dětství? Bylo mi řečeno, že možná v dětství a nemusela jsem mít příznaky, ale to bych přece neměla IgM hraniční? Nějak tomu nerozumím. Jaterní testy i bilirubin mám v pořádku.
Mám dotaz: je-li možná nějaká souvislost s užíváním léků na migrénu nebo jsem ji opravdu prodělala v dětství nebo nedávno - jak je to s tím IgM hraniční. Když mám IgG pozitivní, to už mám doživotní imunitu na žloutenku?
A jestli mi vůbec s takovými testy vezmou na operaci (kolene - teď ji mám odloženou kvůli kovidu).
Děkuji
MUDr. Hana Šilarová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: Všeobecný praktický lékař, ordinace Milevsko
Vážená paní Jitko. Přemýšlíte dobře. Protilátky IgM anti-HAV skutečně značí akutní nebo nedávno proběhlou infekci žloutenkou typu A. Protilátky typu IgG anti-HAV popisují infekci, která proběhla kdysi v minulosti, v podstatě popisují jen to, že jste se s danou infekcí setkala a vytvořila si proti ní protilátky. Pozitivní hodnota IgG znamená trvalou imunitu proti žloutence typu A.
Hodnoty IgM jsou skutečně trochu matoucí. V první řadě je ale důležité si uvědomit, že hladina protilátek proti infekcím může být ovlivněna řadou věcí. Například může dojít ke zkřížené reakci - laboratorní metody rozpoznají jinou podobnou protilátku a zamění ji za protilátku hledanou. Nedá se skutečně vyloučit ani to, že jste žloutenku prodělala v nedávné době a měla jste bezpříznakový průběh (i když to je typické spíše u dětí).
Myslím si, že není důvod se tím nějak znepokojovat. Být Vaším praktickým lékařem, asi bych udělala kontrolní odběr s odstupem několika týdnů. Pokud máte operaci odloženou, tak by se mohl kontrolní odběr stihnout ještě do výkonu.
Nevím jaké léky na migrénu užíváte, takže nevím, zda by mohl být nějaký vliv. Běžné léky na migrénu by neměly ovlivňovat výskyt protilátek v krvi. Jedině pokud byste používala nějaké velmi moderní léky takzvané biologické preparáty (Aimovig), pak by se o tom možná dalo uvažovat, ale to by musel říct Váš neurolog.
Pokud budou skutečně IgM přetrvávat i při kontrolním odběru tak jestli je to překážka operace by měl zjistit lékař, který Vám dělal předoperační vyšetření. Sama bych asi zavolala na oddělení, kde Vás mají operovat a domluvila se konkrétně s operatérem. Každé oddělení může mít jiné vnitřní předpisy. Popravdě mě překvapuje, že takové vyšetření vůbec požadovali, rozhodně to není standardem.
Váš dotaz přeposílám ještě našemu specialistovi, který se dále vyjádří.
Přeji Vám brzké vyřešení problému a hodně štěstí při operaci. S pozdravem, Dr. Šilarová
MUDr. Jolana Novotná
Specializace: Infekční lékařství Pracoviště: Nemocnice Havlíčkův Brod
Dobrý den, nejpravděpodobněji se opravdu bude jednat o tzv.zkříženou reaktivitu, vlastně jde o nepřesnost laboratorního vyšetření a protilátky IgM jsou vyhodnoceny špatně. Nicméně se na to nelze spoléhat, nutné je zopakovat odběr na protilátky. Doporučuji za 4-6 týdnů. Bezpříznakový průběh hepatitidy A ve Vašem věku opravdu není pravděpodobný, je typický u dětí. Mohla jste žloutenku A prodělat v dětství a nevědět o tom. Další možností je, že jste byla proti žloutence A očkovaná, ale to byste, předpokládám, ve Vašem dotazu uvedla. V rámci předoperačního vyšetření je většinou požadováno vyšetření hepatitidy B. Jinak vše již bylo zodpovězeno v předchozí odpovědi.
Přeji pěkný den MUDr.Jolana Novotná