Tetanie, úzkost
Dobrý den,
chci se s vámi poradit ohledně mých potíží. Začalo to zhruba před čtyřmi lety po mém rozvodu. Začaly se u mě projevovat takové křeče, bezbolestné, ale najednou buď po fyzickém výkonu nebo i ze spaní mi buď začalo cukat břicho... Jakoby se zatínat svaly a povolovat a nešlo to přestat, nebo jsem měla pár uzkostnych záchvatů, tedy rychlé dýchání až mdloby a opět tělo v křeči, ruce v pěst. Lékařka mě odeslala na neurologii, kde mi paní doktorka řekla, že trpím generalizovanou úzkostnou poruchou. Brala jsem Cipralex a Trittico. Nijak zvlášť to nepomohlo (noční můry a divné stavy) Po roce užívání jsem léky sama vysadila, protože už jsem cítila, že vše zvládnu i bez toho. A měla jsem pravdu. Začátkem tohoto roku se mi ale začaly tyto potíže vracet. Úzkostné stavy doprovázené křečí. Mé tělo se zavře skoro do klubíčka, zatne břicho, ruce u těla jako svázaná a čekám až budu moct povolit. Když cítím, že se toto blíží, zkoušela jsem i rozchodit, ale zjistila jsem, že to musím "pustit" ven aby to odešlo. Ten záchvat trvá zhruba 15 minut a děje se to i když si myslím, že jsem v pohodě. Teď třeba 3x za měsíc. Z ničeho nic. Cítím, že na mě doléhají běžné starosti a jsem v permanentním stresu. Nevím už jestli to je stále ta úzkostná porucha... O těch křečích jsem se nikde nedočetla. A ty jsou také důvod, proč vám píšu. Neuroložka mi tenkrát bez většího vyšetření řekla tuto diagnózu, nevím kde vzala tu jistotu. Občas mám jen úzkost bez záchvatu, ale mám takové jakoby ztuhlé a pomalejší svaly, trochu třas.
Bojím se brát opět prášky, jsem sama s dvěma dětma, raději bych přírodní léčbu. Dva týdny beru třezalkové tablety a magnesium, ale bez účinku.
Můžete mi, prosím, poradit co by to mohlo být a jak to nejlépe řešit? Moc vám děkuji. Přeji pěkný den.

Dobrý den Petro. Příznaky, které popisujete, mohou mít příčinu ve zvýšené nervosvalové dráždivosti. Někdy se tak označuje jako latentní tetanie, tetanický syndrom, či neurastenie. Podobné příznaky ale mohou být i v případě úzkostné poruchy. Existují vyšetření, která lze provést. Například stanovení hladiny sodíku, draslíku, hořčíku, chloridů, fosforu a ionizovaného vápníku v séru. Pak také klinické vyšetření, při kterém mohou být přítomny známky zvýšené svalové dráždivosti. Je možné provedení klinického testu, kdy se nechá na paži nafouklá manžeta tonometru a sleduje se, jestli dojde k vyvolání křečí v končetině. Dále je také možnost elektromyografického vyšetření, které si ale obvykle indikuje specialista neurolog podle posouzení klinického stavu. Úzkostné záchvaty se mohou dostavovat i bez zjevné vyvolávající příčiny. V dotaz píšete, že Vám antidepresiva nepomohly pro noční můry a divné stavy. Také ale zmiňujete, že tyto záchvaty křečí se vrátily až s odstupem po vysazení antiderpesiv. Takže, během užívání antidepresiv, jste tyto záchvaty neměla? To by znamenalo, že účinek na tento stav měly. O projevy úzkostné poruchy se jednat může. Doporučoval bych vyhledat Vašeho praktického lékaře a domluvit se na vyšetření a dalším vhodném postupu a případné léčbě úzkosti. Nevím, jestli budou pro Vás více omezující léky, nebo opakování záchvatů. "Přírodní" léčba- pokud tak lze nazývat farmakologické přípravky s rostlinnými extrakty, na trhu existuje. Poměrně nově je například přípravek Levokan s extraktem z levandule. Nemohu ale zaručit, že Vám bude v tomto případě adekvátně fungovat. Prosím, třezalku tečkovanou nekombinujte se žádnými jinými léky pro riziko lékových interakcí. Na Váš dotaz odpoví také specialista.
MUDr. Markéta Bartoňová
Specializace: Neurologie Pracoviště: Neurologická klinika 1.LF UK a VFN
Dobrý den Petro,
rozumím, že jsou tyto příznaky obtěžující. Obecně ůzkostné stavy mohou vyvolat mnoho obtíží i takové jaké popisujete, právě časté jsou příznaky zvýšeného neurosvalového dráždění (neurastenie). Obtíže mohou být i z poruch iontové rovnováhy, proto by bylo vhodné doplnit laboratorní testy, jak píše kolega. Pokud při užívaní antidepresiv se stavy neopakovaly, nejspíše léky zabraly, tedy měly svůj účinek. Bohužel jedny z nežádoucích účinků antidepresiv mohou být poruchy spánku či zvýšené pocení ve spánku, lze je vyměnit za jiný preparát, který by Vám vyhovoval. Jak již doporučoval kolega, obratťte se na Vašeho praktického lékaře a domluvte se na dalším postupu.Ohledně přírodních preparátů ne vždy jsou vhodné a není zaručen účinek. Mohla by pomoci úprava životního stylu - naučit se relaxovat, najít si chvilku pro sebe, sportovat -tedy zbavit se stresu, a v neposlední řadě pravidelný spánkový režim, pravidelná strava.
Přeji hezký den
MUDr. Markéta Bartoňová