Tik
Dobrý den, už asi 7 měsíců mě trápí tiky očí, objevují se několikrát denně každý den. Podle neurologie je vše v pořádku, mám za sebou i CT vyšetření a magnetickou rezonanci, výsledky jsou v pořádku. Dělali mi i krevní testy, kde se pouze zjistilo, že mám velmi nízké hodnoty vit. D. Téměř od samého začátku beru hořčík a asi 3 měsíce neuromax forte. Zatím žádné zlepšení nevidím, naopak se tiky začínají projevovat i na jiných částech obličeje, někdy mám pocit, že i na dolních končetinách. Podle MUDr z neurologie je původ stres a nedostatek spánku. Tiky se objevují kdykoliv zakloním nebo špatně otočím hlavu, zakašlu, zasměju se apd.
Děkuji za jakoukoliv radu.
MUDr. Lenka Smejkalová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé
Dobrý den paní Soňo.
Děkujeme za Váš dotaz. Je dobrá zpráva, že všechna vyšetření, která jste podstoupila, jsou bez patologie. Tzn., že neexistuje organická příčina ( jako je nádorové, zánětlivé infekční, zánětlivé demyelinizační onemocnění, apod.) Velmi často se tik vyskytuje v kombinaci s minerálovou dysbalancí, nedostatkem spánku a stresem. Často se zhoršuje v důsledku koncentrace pozornosti na něj. Doporučila bych Vám navštívit psychologa nebo psychiatra, popř. zkusit užívat malou dávku anxiolytik. Dotaz předám specialistovi k odbornému vyjádření. Vyčkejte prosím na jeho odpověď. Přeji hodně štěstí.
MUDr. Jana Volná
Specializace: Neurologie Pracoviště: Neurologická klinika 1. LF UK a VFNDobrý den. Pokud máte normální nález na CT a MR mozku, bývá nejčastější příčinou tikání víček stres, vyčerpání, nedostatek spánku, kofein, kouření, nedostatek minerálů. Někdy může být příčinou dráždění očí např. dlouhá práce u obrazovky PC, alergie, suché oči. Pokud by bylo během tikání víčko resp. oko i delší dobu zúžené, pak by se mohlo jednat o spasmus, nicméně to by neurolog měl vidět při vyšetření, stejně jako záškuby v jiných částech obličeje. Cukání v nohách k tomuto nepatří, je třeba zhodnotit vyšetřením neurologa. Kdyby se objevilo mimovolní stáčení hlavy nebo křeče v obličeji (stažené svalstvo na delší dobu), pak to musí také řešit neurolog. Bylo by dobré mít vyšetřené základní funkce štítné žlázy. Máte prokázanou nižší hladinu vitaminu D, ten je vhodno doplňovat pravidelně a dlouhodobě (efekt je někdy až po ½ roce), můžete si jej nechat předepsat nebo volně zakoupit v lékárně. K tomu hořčík ve vyšších tolerovaných dávkách, možno i 6tablet á 500mg denně, pokud Vám nedělá např. průjmy. Je dobré si brát i vápník, ale nejlépe v pauzách mezi hořčíkem, ať se dobře vstřebává. Účinné mohou být léky na zklidnění (Neurol, Frontin, Rivotril), které mj. tlumi svalové záškuby, ty nejsou doporučeny brát dlouhodobě. Na oči můžete zkusit kapky na zvlhčení, při ev. práci u PC si oči procvičovat – např. co 20 minut se zahledět do dálky alespoň na 20s a oči procvičit pohyby do všech stran. Vhodné je pravidelné cvičení, postačí dechová cvičení ke zklidnění a cviky na uvolnění krční páteře a svalů krku. Tikání víček není samo o sobě nijak nebezpečné, ale je velmi nepříjemné. Pokud by se tikání rozšiřovalo, pak by neurolog měl indikovat doplňující vyšetření.