Vzteklina
Dobrý den, mám takový dotaz. V srpnu jsme s rodinou byli na dovolené v Itálii a nastala situace, že dcera omylem vzala na promenádě pet láhev v domnění, že je naše a napila se z ní. Já se napila hned po ní a v ten moment mi to došlo (v naší stejné pet láhvi totiž bylo trochu šťávy a tato "cizí" chutnala jako voda. Hrozný pocit! Nevím čí ta láhev byla, co v ní bylo, jak tam dlouho stála nebo co se s ní dělalo. Byla jsem z toho velmi špatná a první noc nemohla ani spát, ve strachu, co bude. Nedělo se nic zásadního. Od listopadu mám různé, měnící se zdravotní potíže a v souvislosti ještě s jinou událostí mě napadla například i myšlenka přenosu vztekliny, protože zrovna v této oblasti se uvádí, že se vyskytuje (a to i u domácích zvířat jako je pes, kočka atd.). Moje otázka tedy zní, kdyby to hrdlo láhve olizoval např. pes se vzteklinou, kterému by páníček například dával takto pít, aby se zchladil (což u moře dělají), a pak jsme to hrdlo láhve vlastně olízly my s dcerou, byl by možný přenos vztekliny (kontakt sliny zvířete a naše sliznice)? Mám velký strach. Jaké nemoci jsou takto přes pití, které nevím kdo měl největším rizikem? Jak spravně vůbec postupovat v takové situaci?
A druhá moje otázka je právě k té druhé události, která mě k tématu vztekliny přivedla. Před cca týdnem muž přinesl od někoho maso divočáka, byl na tom, že je testované, ale pak jsme zjistili, že nebylo. Nikdy bych to nejedla, kdybych to věděla. Je možné při práci s takovým bytovým masem přenos vztekliny nebo svalovce?
Děkuji moc.
MUDr. Daniela Králová
Specializace: Praktické lékařství pro dospěléDobrý den paní Kateřino, nemějte obavy,takto k přenosu infekce vzteklinou nemůže dojít. Rizi...