Zlomený nos s tržnou rankou
Dobrý den, obracím se na Vás s poněkud netradičním dotazem. Při "přetahování" jsem dostal od svého soupeře takzvanou "hlavičku" - soupeř mne uhodil svým čelem do nosu, při které došlo k zlomenině nosních kůstek (patrně bez větších deformací a posunu nosních kůstek, neboť nebylo nutno po rentgenu nijak odborně zasahovat) a v místě úderu vznikla malá (povrchová) tržná ranka, která následně značně krvácela. Šití nebylo nutné, neboť ošetřující lékař přelepil ranku pouze leukoplastí.
Následně se však objevil nečekaný problém - jsem nazýván lhářem, neboť lékař tvrdí, že při úderu čelem je absolutně vyloučeno, aby došlo k povrchové tržné rance a odůvodňuje to značnou pohyblivostí kůže na hřbetu nosu.
Protože na rozdíl od jeho tvrzení jsem tuto situaci prožil a vím, že k tomu došlo tvrdím, že se mýlí a že záleží i na stáří, elasticitě a tloušťce kůže - stejně jako i na způsobu, jakým byl úder proveden. Domnívám se, že při úderu blízkém kolmému na hranu nosu může místo posunu kůže v jednom směru dojít pouze k značnému tlaku ve styčném bodě, či k napnutí kůže ve více směrech a může tak dojít k jejímu "natržení". Kdo z nás dvou má pravdu?
Je možné takovéto zranění absolutně vyloučit jen na základě pohyblivosti kůže a tvrzení, že ani v odborné literatuře prozatím není podobné zranění nikde popsáno, nebo si mám opravdu myslet, že jsem první a jediná vyjímka potvrzující pravidlo ?
A případně - kde by bylo možno najít nějaké informace týkající se podobných a možná méně častých případů zranění po úderu hlavou, při kterém vznikla povrchová tržná ranka? Vaše odpověď pomůže rozřešit již téměř dvouletý spor mezi tvrzením na straně jedné a skutečným prožitkem na straně druhé.
Za Vaši odpověď předem děkuji.
Dobrý den, Bobane!
Tržná rána po úderu tupým předmětem je skutečně velmi nepravděpodob...