Zvuky v břiše
Vážená paní doktorko / Vážený pane doktore,
chtěl bych se Vás zeptat, jak přesně bych měl postupovat, když mám již 3. týden podle mě větší problémy ze zažíváním / trávením. Současně trpím i plynatostí, ale nemyslím si, že by byla příliš velká. Z levé části břicha (na straně levé ruky) se ozývají hlasité zvuky podle mě z důvodu trávení.
Jsem 35 let, jsem 180cm vysoký a vážím cca 73kg.
Myslím, že nejsem tlustý, jen v oblasti břicha mam tuk, který jsem se delší dobu snažil odstranit posilováním břicha, ale téměř bez úspěchu.
Mnohem delší dobu (několik měsíců) mám pocit únavy, pokud to souvisí.
Má práce je sedavá u počítače, ale odpoledne nebo k večeru se snažím téměř každý den o trochu pohybu nebo alespoň o posilování (např. posilování zad z důvodu sedavého zaměstnání).
Již asi 3 roky jím větší snídaně a svačinu, ale poloviční porci obědu a malou lehkou večeři, protože z důvodu sedavé práce jsem začal mít pocit přejedenosti u běžné porce obědu.
Zkoušel jsem nějaké doplňky stravy na zažívání z lékárny, ale podle mě nemají téměř žádný účinek.
V zimě jsem měl podobný problém, ale mnohem menší intenzity a vyřešil jsem to 5-ti denní hladovkou, kdy jsem pil jen vodu nebo vodu s citronem.
Uvažuji, že bych si nechal udělat na soukromé klinice krevní test metabolismu.
Můžete mi prosím poradit, jestli mohu tento problém vyřešit nějak změnou stravováním, nebo jestli se mám nechat vyšetřit a v případě vyšetření, o jaký test bych měl požádat.
Děkuji
MUDr. Alžběta Vogelová
Specializace: Praktické lékařství pro dospělé Pracoviště: MediClinic, a.s.Dobrý den, pokud není přítomna změna charakteru stolice (průjmy či zácpa, krev ve stolici, velké množství hlenu ve stolici), nevolnosti, zvýšená teplota či váhový úbytek, nejde o závažný problém. Do stravy zařaďte vlákninu (v ovoci, zelenině, celozrnném pečivu) - ev. i jako přípravek z lékárny (např. Psylium), užívejte pro/prebiotika (Hylak, laktobacily), pravidelně se hýbejte, jezte častěji, ale menší porce. Pokud je plynatost obtěžující, užívejte Espumisan. Omezte kofein, sycené/bublinkaté nápoje, nadýmavou stravu (zelí, kapusta, květák, brokolice, luštěniny, cibule, umělá sladidla, nadměrná konzumace sladkého, v případě laktózové či potravinové intolerance také mléko, lepek a potraviny s obsahem případného alergenu). Škroukání/kručení v břiše (borborygmy) nastává přirozeně, když máte hlad, nastat ale může také s časovým odstupem po jídle, když dojde k posunu tráveniny. Častěji se vyskytuje u nezávažné, byť nepříjemné poruchy zvané dráždivý tračník, vliv může mít i stres. Pocit únavy je nespecifický, může být dán nevhodnou životosprávou, vyčerpáním, může provázet většinu existujících onemocnění (hormonální poruchy, chudokrevnost, nemoc štítné žlázy, nedostatek živin/vitaminů, onemocnění ledvin, jater, srdce, plic, cukrovka, infekce, záněty, nádory...) - v tom případě se projeví i dalšími obtížemi. Pokud uvažujete nad krevními odběry, doporučuji komplexní biochemii (jaterní testy, urea, kreatinin, glukóza, Na, K, Cl, Ca, Mg, TSH, vitamin D, krevní obraz, zejména u vegetariánů doporučuji také železo, kyselinu listovou a vitamin B12; při podezření na intoleranci lepku je vhodné nabrat protilátky proti transglutamináze ve třídě IgGi IgA a celkové IgA). S pozdravem, MUDr. Vogelová