Bojujete s nemocí? O svátcích myslete především na sebe

Pokud válčíte s rakovinou, zajisté znáte vyčerpání a stres, které s  sebou léčba této choroby přináší. Obáváte se, jak zvládnete blížící se svátky, předvánoční úklid, nákup dárků a maratón návštěv? Máme pro vás 5 užitečných tipů a rad.

Stanovte si priority - vy sami nejlépe víte, kolik toho zvládnete
Stanovte si priority - vy sami nejlépe víte, kolik toho zvládnete
 1. Vánoční dekorace. Nestyďte se a poproste o pomoc okolí. Zdobení stromečku ale též domova samotného dokáže značně unavit i  zdravého člověka. Neudělá-li si čas nikdo z rodiny, zkuste přátele nebo sousedy. Třeba svojí prosbou potěšíte jejich malé děti, které podobné akce doslova milují.

 2. Dárky. Vybírat dárky znamená investovat drahocennou energii do návštěv mnoha obchodů. Pokud se na podobný maraton necítíte, nevadí. Moderní doba nabízí úžasnou možnost objednat cokoli po internetu – jen musíte začít vybírat co nejdříve! Z e-shopu pak dorazí zboží až k vám domů, čímž odpadá stres z lidí, ale i stání v dlouhých frontách. A  co více, pacienti v aktivní fázi léčby (tedy s oslabenou imunitou) se nemusí bát případné nákazy.

  Doporučené téma: Léčba cholesterolu

  Poslední článek:
  Zbyla vám velikonoční vejce? Víme, jak je zdravě využít!
  I když dřív o vejcích kolovala různá tvrzení, dnes je doporučováno je zařazovat do pravidelného jídelníčku...  zobrazit téma

 3. Návštěvy. Stanovte si hranice. Blížící se svátky jsou sice obdobím různých setkání, ovšem vy si určete priority. Sami nejlépe víte, kolik toho zvládnete. Uvědomte si, bez koho by Vánoce nebyly těmi pravými svátky, a všechny ostatní hosty přesuňte na jindy.

   
 4. Odpočinek. Pacienti bojující s rakovinou potřebují odpočívat častěji. A to nejen v hektických obdobích, kterými se Vánoce v  posledních letech stávají. Naučte se rozeznat, kdy vaše tělo potřebuje chvíli oddechu, a vyslyšte ho. Odkládat potřebné chvíle klidu by se nemuselo vyplatit.

 5. Finance. Ačkoliv jsou Vánoce spojovány zejména s  obdarováváním, nepřehánějte to. Nerozvážnost často vyústí až do finančního stresu. Dluhová past se při pracovní neschopnosti následně může jevit jako nekonečná.

Nadcházející svátky by měly být zejména o radosti ze shledání se se svými nejbližšími. Proto by výše uvedená doporučení měla platit vlastně pro všechny, ne jen pro lidi bojující s rakovinou. Nezáleží na tom, kolik dáte či dostanete – nejdůležitější je pocit, že vás někdo má rád.

(msd)

Zdroj: cancer.about.com

Autor článku:

PharmDr. Marcela Soudková

Specializace: farmakologie

Autorka je atestovanou farmaceutkou.

Líbí se vám článek?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: