E-cigareta: pomáhá, nebo spíš škodí?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 10.2.2010
  • Aktualizace: 10.2.2010
  • Stop kouření
Elektronická cigareta nebo zkráceně e-cigareta je především jedním z tabákových produktů určených ke kouření – stejně jako doutníky, dýmky nebo klasické cigarety. V žádném případě se nejedná o prostředek, který by vám měl pomoci odvykat. Jak říká doktorka Eva Králíková, elektronická cigareta neobsahuje pouze nikotin, a nemůže tedy sloužit jako alternativa nikotinových žvýkaček, pastilek nebo náplastí.

Jak vypadá elektronická cigareta

Na první pohled ji vůbec nemusíte rozeznat od obyčejné cigarety. Pravda, už na ten druhý se od ní výrazně liší. E-cigareta je napájená baterií, která při potahování z cigarety zahřívá žhavicí tělísko. Při zvýšené teplotě se pak odpařuje nosný plyn (propylenglykol) s obsahem nikotinu. Kuřák tedy dostává svou obvyklou dávku nikotinu, přičemž i chuť a způsob aplikace ve všem připomínají „klasické“ kouření. Kouření e-cigarety však nedoprovázejí jiné klasické doprovodné jevy kouření, jako je nepříjemný zápach, spalování tabáku nebo kouř.

Elektronická cigareta
Elektronická cigareta

Škodí elektronická cigareta zdraví?

Na trhu je e-cigareta propagována jako zdravější varianta klasického kouření. Toto tvrzení vychází z předpokladu, že většina škodlivých látek uvolňovaných při spalování tabáku není přítomna v nosném plynu elektronické cigarety. Výrobci a prodejci e-cigaret je rovněž někdy prezentují jako možnost, jak omezit a postupně zcela opustit svou závislost na nikotinu a kouření. Co však na hypotézy o neškodnosti a prospěšnosti e-cigaret říkají představitelé opačného tábora, zdravotníci a odborníci na odvykání kouření?

Od roku 2008 byly provedeny některé toxikologické studie, které potvrdily, že e-cigareta obsahuje skutečně méně škodlivých látek než hořící tabák zabalený do cigaretového papírku. V září 2008 však vydala Světová zdravotnická organizace prohlášení, ve kterém uvedla, že e-cigareta není prostředek vhodný k odvykání kouření. Především proto, že nejsou k dispozici žádné seriózní studie, které by potvrzovaly bezpečnost a účinnost elektronické cigarety.

(vek)

Zdroje:
http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/elektronicka-cigareta-pomaha-nebo-skodi.html
http://en.wikipedia.org/wiki/E-cigarette

Líbí se vám článek?
-37 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
pozor | Od: jarda | 28.12.2011 09:43
Kouřit se to nedá,po vdechnutí
kašel div jsem se neudusil a to
jsem pak zkoušel bez nikotinu
a to samý,stejně tak i všichni
komu jsem dal potáhnout.
reagovat
re:pozor | Od: Martin | 6.6.2012 14:12
To jsi asi zkoušel nějakou levnou
čísnskou ecigaretu? Co?
Já jsem začal ekouřit asi před
měsícem. Mám ecigo za 1200.
Značku psát nebudu, aby to
nevypadalo jako reklama. A jsem
max. spokojen.
reagovat
re:pozor | Od: Peter | 12.5.2012 16:08
E cigareta super vec, fajcil som 2 krabicky denne, odkedy mam e cigaretu Ego T ani jednu, citim sa ovela lepsie, ziadny smrad, perfektne a oproti normalnym cigaretam velmi lacne.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: