Bolesti pateře a kyčelniho kloubu

Prosim o vysvětleni nalezu na rtg sniženy prostor l5/S1 a ventralni a lateralni osteoprodukce l3-S1 při def.spondylose moc děkuji za vysvětleni

Odpověď odborníka:

Nález pouze prozrazuje možnost poruchy meziobratlové ploténky mezi 5.bederním a 1.křížovým obratlem.OSTEOPRODUKCE- TVORBA KOSTI v oblasti, kde to být nemá je typická reakce na dlouhodobou poruchu funkce páteře v této oblasti, vždy s přítomnou poruchou ststiky pánve a chronickou svalovou dysbalancí.Je to následek, většinou výrůstky-osteofyty a pod.snížení protoru pro ploténku, její následná porucha.
Léčba je třeba "aktivně fyzioterapeuticky", tzn. pomoc , nejlépe lékaře, který tuto léčbu provádí, časem třeba i po prvním nejdůležitějším zlepšení i s běžným fyzioterapeutem, důležité je zlepšit funkci, obnovit statiku pánve a poostupně, dle vývoje cíleně cvičit dle zácviku, pro obnovu svalových vztahů a pro postupnou stabilizaci zlepšení. Prob lémy je třeba řešit, zastavit, nedovolit další pokračování podobných změn.
Tato léčba je sice zásadní a nutná, není vyloučeno i další došetření pomocnými metodami jako EMG,CT.MRI, které mohou odhalit případný konkrétní výhřez ploténky, který je sice často možno stejným, výše uvedeným způsobem zklidnit, někdy je ale třeba i mikroneurochirurgického či neurochirurgického zákroku. Tolze zjistit jedině dle klinického vyšetření včetně reflexolog. a dle adekvátní symptomatologie.
Uvedené bolesti nebývajíčasto způsobeny touto komplikací, častější je svalově funkční příčina, řešitelná bez operace, vyloučit však jen takto nelze.

MUDr. Jiří Marek
MUDr. Jiří Marek

Specializace: Fyzioterapie
Pracoviště: Soukromá ambulance Praha, Brno - Klinika Naprapathy

 
Líbí se vám odpověď?
+5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
  • Bolest v patě Pane doktore,prosím o radu. Už 3 týdny mám bolest v patě a...
  • Malý penis Důvodem toho, proč vám píšu je to, že mám malý penis. Je velký asi...
  • Bolesti pod levým obloukem žeberním Asi půl roku mě bolí pod levým obloukem...
  • Roupy Dostala jsem lék Vermox na roupy. Vzala jsem si tabletku jeden den jak se...
  • Slinivka Chtěla jsem se zeptat. Byla jsem na sono vyšetřeni a tam mi paní...
  • Zapachajici moc Mam problem se kterym si nevim rady, nyni ziji v cizine a nevim...
 
Naposledy čtené: