Inegy léky

Dobrý večer, můj otec, 50 let, užívá 1x za den večer lék Inegy na snížení cholesterolu. Večer by si rád dopřál víno (3 dcl) a tak bych se chtěla zeptat zda s odstupem času se smí víno pít a nebo raději vůbec či je možné léky užívat již v dřívější dobu? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Markéta

Odpověď odborníka:

Přesnější informace s ohledem na celkový zdravotní stav tatínka a další užívané léky může poskytnout pouze jeho ošetřující lékař, doporučuji se s touto otázkou obrátit na něj.
Obecně: jelikož tento léčivý přípravek má potenciálně vliv na jaterní funkce, nedoporučuje se větší konzumace alkoholu. Stejně tak by pacient neměl konzumovat alkohol, pokud při užívání přípravku nebo z jiných důvodů dojde k vzestupu hodnot jaterních enzymů (ALT, AST,GMT). Pokud má pacient při užívání přípravku jaterní funkce v pořádku, lze si víno obecně občas (denně to však rozhodně nedoporučuji) dát, spíše do 0,2 dcl než 0,3 dcl.
Stran časování užívání a posunu užívání přípravku do jiných hodin - obecně to vliv na konzumaci alkoholu nemění, samozřejmě by se přípravek neměl zapíjet alkoholem. Jindy než večer lze dle Souhrnu údajů o přípravku (http://www.sukl.cz) užívat jen Inegy 10/10, ostatní síly se podávají večer.

MUDr. Magdalena Žáková
MUDr. Magdalena Žáková

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: