Neochota vysvětlovat po prodělaném traumatu

Dobrý den pane doktore, v minulosti jsem čelil soudní žalobě. Celý proces trval cca 8 měsíců. Po tuto dobu jsem musel u soudu zdůvodňovat své jednání, (proč jsem se zachoval, takto, proč né jinak). Byl jsem v pozici žalovaného. V průběhu této záležitosti, jsem nechodil mezi lidi, nechtěl jsem. Po celou dobu sporu jsem musel zdůvodňovat své tehdejší jednání (jak jsem se zachoval a proč jsem se tak zachoval). V současné době mám časté problémy z tím, že Nechci nikomu vysvětlovat svůj názor, zdůvodňovat další běžné věci, proč se oblékám. Proč si kupuji to a to. Teď už nemusím. 8 měsíců jsem se musel obhajovat u soudu. A nevím jak se z tím mam poprat. Je možnost tyto mé pocity řešit? Např. u psychologa? nebo už je to diagnóza.

Odpověď odborníka:

Vážený pane Zbigniewe, Vaše obtíže rozhodně nejsou žádnou diagnózou a je to pochopitelná reakce na prodělaný stres. Osm měsíců je dost dlouhá doba na to, aby se člověk stáhl jako do ulity a než zase získá důvěru k ostatním lidem a dopřeje si a snese jejich důvěrné dotazy, také to nějakou chvíli trvá. Každá maličkost mu může připomenout prožité trápení a tak se zase obrní, aby se ubránil. Já si myslím, že by na to stačili kamarádi – ale museli by to být opravdu dobří kamarádi, kterým člověk naprosto věří. Z profesionálů, kteří Vám v této situaci mohou pomoci je to určitě psycholog, jestli jste věřící, pomohl by i na pár rozhovorů farář, ale jestli ne, psychologa co nejdřív najděte. Čím víc takové zalezení do ulity trvá, tím hůře se z ní vylejzá. Přeju Vám, aby se Vám to povedlo co nejdřív!

MUDr. Radkin Honzák, CSc.
MUDr. Radkin Honzák, CSc.

Specializace: Psychiatrie
Pracoviště: asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK Praha, sekundární lékař PL Bohnice, ambulantní psychiatr IKEM, ambulantní psychiatr REMEDIS

 
Líbí se vám odpověď?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: