Souvislost hypothyreozy a fluoru

Jsem pacientka s hypothyreozou. Onemocnění u mě bylo objeveno nedávno více jak 100 TSH, 4,03 fT4 (4 dny beru Letrox). Zajímal by mě Váš názor, co si myslíte o tom, že by nadměrný příjem fluoru mohl být příčinou hypofunkce. Rok a půl používám kuchyňskou sůl s fluorem a mám podezření, že právě fluor byl příčinou mých problémů (průjem, nadýmání...) Okamžitě jsem sůl přestala používat. Setkala jste se už někdy s tímto názorem. Nepodařilo se mi najít příliš informací o souvislosti fluor - hypothyreoza. Snad jen na těchto internetových stránkách http://fluoridealert.org/issues/health/thyroid/ Kdyby čistě teoreticky byla hypothyreoza způsobená fluorem (což pravděpodobně nebude můj případ, jelikož máme hypothyreozu v rodině) je i v tomto případě doživotní? nebo po vysazení fluoru se obnoví normální funkce štítné žlázy? Děkuji moc za odpověď. Přeji pěkný den.

Odpověď odborníka:

Fluor by sice ve velikém množství mohl působit snížení produkce hormonů štítné žlázy na základě interference s jodem, ale ve Vašem případě to není moc reálně, když se jedná jen o příjem ve formě soli.
Myslím, že v tomto případě bude mít mnohem zásadnější vliv genetika (psala jste rodinný výskyt hypotyreosy). Při takto závažné hypotyreose je velice pravděpodobné, že léčba bude dlouhodobá, až trvalá. Důležitými prognostickými faktory jsou ale i pozitivita protilátek AntiTg a antiTPO a ultrazvukový nález.
Nejedná se o nemoc nijak závažnou, nicméně v případě plánování těhotenství je velice důležité dosáhnout ideální hladiny hormonů ještě před početím dítěte. Nedostatek hormonů štítné žlázy totiž může mít na fertilitu, plod i samotné těhotenství negativní vliv. Během těhotenství a kojení doporučujeme také substituci jodu.
Mějte se hezky a příjemné svátky.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: