Urputný, dávivý kašel

Dotaz se týká mého muže. Je mu 68 let, kuřák po celý život. Přestal ze dne na den pře měsícem. Kašle již 1 rok. Poslední 4 měsíce se kašel stupňoval až do velmi namáhavého, urputného kašle, nemůže odkašlat, jsou to delší záchvaty i v noci. Je velmi unavený. Výsledky gastrovyšetření neprokázaly nález, výsledky alergologie - jen lehká alergie na plísně - nic nedoporučili. Je ve stálé kontrole po operaci plic (v r.2001) odebrán cípek plic s benigdním nádorkem - úspěšně. Poslechem plic neshledána žádná příčina, prý malý zánět v hrtanu. Nepředepsány žádné spec. léky. Vaříme bilinné čaje a dáváme bilinné inhalace doma. Máte prosím, paní doktorko radu, kde by mohla být příčina a jak se s tím poprat. Kašel je opravdu velmi urputný, dlouhotrvající záchvaty, je z toho vyčerpaný, nevyspalý. Moc děkuji za každou pomoc a předem velmi děkuji. Marie

Odpověď odborníka:

Dobrý den, bohužel bez vyšetření nelze určit příčinu kašle. Tím, že manžel byl dlouhodobý kuřák, tak může mít chronickou bronchitidu. Záleží jaké má nálezy na spirometrii a neznám ani výsledky dalších vyšetření. Kontaktovala bych lékaře pneumologa, s tím, že kašel přetrvává, ev. by bylo možné zkusit inhalační léky s protizánětlivým , bronchodilatačním účinkem. Ale opravdu nelze bez vyšetření poradit konkrétní léčbu.

MUDr. Marcela Vorlíčková
MUDr. Marcela Vorlíčková

Specializace: Alergologie a klinická imunologie
Pracoviště: Immunia spol. s.r.o – Centrum prevence a léčby alergií a poruch imunity

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Urputný kašel | Od: Mlejnková Marie | 10.12.2014 09:56
Bohužel náš urputný kašel je důsledkem nedostatečného vyšetření lékařky Dr Žižkové z Prahy 4, která přehlédla velkou únavu pacienta, neprovedla žádný Rtg ani CT, který by odhalil tumor na levé plíci. Pacientovi se prodloužila možnost léčby nejméně o 3-4 měsíce, což u rakoviny je velmi špatné. Díky M.M.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: